Sesazený peruánský prezident Martin Vizcarra oznámil, že s manželkou onemocněli covidem-19. Politik se přitom loni na podzim - podobně jako několik stovek dalších prominentů - nechal naočkovat zkušební vakcínou čínské firmy Sinopharm. Aféra stála místo například ministryni zdravotnictví.

Peru 14:11 27. dubna 2021

Očkovací aféra vacunagate připravila Martína Vizcarru o prezidentské křeslo. | Foto: Peruvian Presidency | Zdroj: Reuters

Martin Vizcarra oznámil na svém twitteru, že on i manželka měli pozitivní test na koronavirus a mají příznaky nemoci. Vyzval obyvatele Peru, aby nepolevovali v obezřetnosti a dodržovali protiepidemická nařízení.

Očkování čínskou vakcínou mu nepomohlo.

Pese a los cuidados necesarios para evitar llevar el virus a casa, mi esposa y yo hemos dado positivo al COVID y somos sintomáticos. Mi familia está tomando las medidas de aislamiento necesarias. No bajemos la guardia.

17:30 – 25. 04. 2021

1308 10469

Pro připomenutí: loni v říjnu si Sinopharm nechalo v jihoamerické zemi píchnout 487 vládních činovníků, kteří se prohlásili za dobrovolníky ve třetí fázi testování očkovací látky. Figurovali mezi nimi i exprezidentova manželka či jeho starší bratr. 

Peruánská média následnou aféru kolem přednostního očkování nazvala VacunaGate. A odstoupily kvůli ní ministryně zdravotnictví a ministryně zahraničí.

Vizcarra se musel poroučet loni v listopadu poté, co ho poslanci sesadili kvůli podezření z korupce. Té se měl dopustit před několika lety jako guvernér.

Před deseti dny zákonodárci také odhlasovali, že exprezident nesmí deset let vykonávat politické funkce.

Pavel Novák

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Lobbing za Arsenal? Zakladatel Spotify najal legendy, aby donutily majitele londýnský klub prodat

  2. Německé hospodářství letos podle vlády poroste rychleji, než se čekalo. HDP se má zvýšit o 3,5 procenta

  3. Očkování peruánskému exprezidentovi nepomohlo. Onemocněl spolu s manželkou nemocí covid-19

  4. Relikviář svatého Maura bude vystaven v nové expozici. Předtím ho restaurátor kompletně vyčistí

  5. O víkendu by se na fotbal mohla vrátit část fanoušků, rozhodne však ministerstvo zdravotnictví

  6. Moskevský soud omezil činnost fondů opozičníka Navalného. Případ se posuzuje v utajeném režimu

Aktuální témata

Vrbětice, Koronavirus, Petr Kellner, MS hokej 2021, Parlamentní volby 2021, Výsledky voleb v obcích, Film, Koronavirus v Česku, Statistika nehod, Olympijské hry 2020 Můj rozhlas, Vinohradská 12, SK Slavia Praha, Petra Kvitová, Euro 2020, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Seznam ministrů, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, Datová žurnalistika, SPORT - rychlé zprávy, Fotbal online, Hokej online, KLDR, Předvolební průzkumy, Afghánistán, Rychlé sportovní zprávy, Gabriela Koukalová, Sýrie, Bramborový salát, Bitcoin, Ester Ledecká, EURO 2020, ZŠ Plynárenská Teplice, Sucho, Izrael, Real Madrid, Kim Čong-un, Donald Trump, Nemocnice na Bulovce, Andrea Vrbovská, Tomáš Horáček, Zuzana Čaputová

Doporučujeme