Očkování proti covidu povinné nebude. Opatření budou moci vydávat další ministerstva

5 měsíce starý 22

„Očkování nebude povinné. To nijak nemění náš postoj k vakcinaci, je to stále jednoznačně nejlepší způsob boje proti covidu a nejlepší cesta, jak se vyhnout těžkému průběhu nemoci a hospitalizacím,“ sdělil premiér na úvod tiskové konference.

Vláda tímto rozhodnutím chce uklidnit náladu ve společnosti. „Důvody pro povinné očkování neshledáváme, nechceme prohlubovat příkopy ve společnosti. Nízká proočkovanost v některých skupinách jako argument již dnes neplatí,“ doplnil.

Kabinet Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN se tak rozhodl upravit vyhlášku předchozího kabinetu ANO a ČSSD o povinném očkování pro některé profese či lidi nad 60 let. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) avizoval úpravu vyhlášky již od nástupu nové vlády.

„Povinné očkování proti covidu jsem od počátku považoval za nesmysl. Slíbil jsem, že horkou jehlou sepsanou vyhlášku minulé vlády novelizujeme a povinné očkování zrušíme. Dnes se tak stalo. Ač je očkování nejefektivnější zbraní proti vážném průběhu, nikoho k němu nebudeme nutit,“ napsal zároveň Válek na Twitter.

Vláda také projednávala novelu účinnosti pandemického zákona. Ten by se měl prodloužit do konce srpna 2023 a měl by nově regulovat obchody, služby, trhy, sportoviště i školy. Opatření proti covidu budou nově vydávat i resorty obrany a vnitra. Návrh vláda schválila.

Zdroj