Očkování se dočkají i cizinci v Česku, přinejmenším část z nich. Přicestovat jen za vakcínou nebude možné

1 měsíc starý 38

Česká vláda by do konce letošního léta chtěla mít proti koronaviru naočkovaných přes pět milionů lidí. Ve svých plánech upřesnila, že jako první chce naočkovat lidi v „první linii“ a lidi, které nákaza koronavirem ohrožuje na zdraví nejvíce. Neupřesnila ale, zda se očkovací látky dočkají pouze čeští občané, nebo i tisíce cizinců, kteří v Česku žijí a pracují.

Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného se resort cizinci specificky nezabýval. „Není to něco, co bychom upravovali systémově, protože se nejedná o velký počet osob,“ reagoval Blatný na dotaz Deníku N.

Přečtěte si také

Brusel zajistil dalších 300 milionů vakcín. Češi jen z nich mohou mít sedm milionů, ale objednali zatím málo

Podle dat Českého statistického úřadu přitom na konci roku 2019 žilo v Česku téměř 600 tisíc cizinců, kteří zde měli trvalý, přechodný, dlouhodobý pobyt, dlouhodobé vízum nebo azyl. Pojišťovny nemají vyčíslené úplně přesně, kolik z nich si platí v Česku zdravotní pojištění, vzhledem k délce pobytu lze ale předpokládat, že se jejich počty budou pohybovat ve statisících.

„Systém registrace počítá s lidmi, kteří mají české rodné číslo. Ve chvíli, kdy by to byl rezident, který tady je, platí si naše pojištění, nemá rodné číslo, je

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Zdroj