Očkovaný člověk může nakazit jiného, připustil Blatný. Dosud tvrdil opak, svou neznalostí mohl způsobit tragédii

1 měsíc starý 11

Ministr zdravotnictví Jan Blatný opakovaně prokázal, že není odborníkem na infekční choroby a jejich šíření v rámci epidemie. Několikrát se mýlil v přímém přenosu před novináři. A teď se mu to stalo znovu. Jde přitom o nejzásadnější téma současnosti a sice očkování.

Ministr Jan Blatný v úterý informoval novináře o tom, že člověk, který se naočkuje, nemůže dostat nemoc Covid-19 a tím pádem ani nakazit nikoho dalšího. Pravděpodobnost nákazy virem přitom kladl na roveň s pravděpodobností ochrany vakcíny, která je u schválených látek až 95%. Jenže to se Blatný pustil na velmi tenký led a prohlásil něco, co si nedovolili tvrdit ani světové experti. Ani oni totiž stále neví, zda očkování dokáže ochránit před infekcí virem, nebo jen před propuknutím příznaků nemoci Covid-19.

Zasahoval Vojtěch

Ve středu na jednání zdravotního výboru tak došlo ke kuriózní situaci. Do ministra Blatného se tu pustil bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. “Bylo by dobré uvést na pravou míru, zda může být očkovaný člověk infikován, aby se podle toho očkovaní mohli řídit a třeba nenavštívili své prarodiče, kteří ještě vakcínu nedostali a mohli by se nakazit,” tázal se Vojtěch zaskočeného ministra.

Blatný tak nakonec přeci jen otočil. “Očkovací látka není na světě tak dlouho, abychom mohli přesně říct, jestli bude očkovaný člověk částečně vylučovat virus,” uvedl ministr na Vojtěchův dotaz. “Očkování má dva principy. Za prvé zajistí, aby očkovaný neonemocněl vůbec, nebo alespoň ne tak, aby mu to vadilo. A druhá věc je, že když se naočkuje velká část populace, zastaví se šíření. Přičemž první nastane ihned a to druhé přibližně v létě.

Blatný má odborné mezery

O možnosti přenosu viru z očkovaného člověka už před pár dny mluvil také další z bývalých ministrů zdravotnictví, Roman Prymula. “Ukazuje se, že vakcíny, které budeme používat, nemusí chránit proti vylučování viru beze zbytku. Člověk by měl být chráněn proti hospitalizaci, proti úmrtí, proti těžkým a středním formám, nebude ale zřejmě dokonale chráněn proti bezpříznakovým formám,” řekl epidemiolog pro CNN Prima News.

Bohužel se ukazuje, že vážné odborné nedostatky ministra Jana Blatného mohou zadělat na velký průšvih. Pokud by do televizních kamer nadále opakoval svou tezi, že očkovaní lidé jsou neinfekční, mohlo to vést k polevení nebo úplné ztrátě ostražitosti očkovaných směrem k ostatní populaci.

Foto: vlada.cz

Zdroj