Od čtvrtka se ruší povinné respirátory v hromadné dopravě, oznámil Válek. Stále je ale doporučuje

3 měsíce starý 146

Od čtvrtka se zruší povinnost nosit respirátory ve veřejné dopravě. V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to v neděli uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Zároveň ale doporučil, aby veřejnost respirátory nadále nosila v prostorech s neznámými lidmi či ve špatně větraných místnostech, a to i kvůli jiným respiračním onemocněním, než je covid-19.

Praha 13:03 10. 4. 2022(Aktualizováno: 13:44 10. 4. 2022)

Čtvrtkem počínaje se zruší povinnost nosit respirátory ve veřejné dopravě | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Shodl se na tom Národní institut (pro zvládání pandemie), i když ne stoprocentně jednomyslně,“ řekl ke zrušení nařízení Válek. Proti byl podle něj epidemiolog Rastislav Maďar.

„Můžu si to dovolit z toho důvodu, že máme klesající incidenci. Situace v nemocnicích se stále lehce zlepšuje, ale především klesá incidence pozitivních testů,“ řekl Válek s tím, že nastavená opatření zafungovala a že na stejný počet provedených testů je stále méně a méně pozitivních.

Zájem o očkování proti covidu klesá. Velká centra řeší, co s nevyužitými vakcínami

Číst článek

„Nicméně všem vřele doporučuji, pokud jsou v prostorech, kde jsou s neznámými lidmi, nebo jsou špatně větrané: noste respirátory, zvyšuje se počet respiračních chorob. V Japonsku nikdy nebyly respirátory nařízené, a přesto každý inteligentní Japonec nosí respirátor v době, kdy hrozí riziko, že by se mohl nakazit,“ podotkl ministr.

Povinnost nosit respirátory ve zdravotnických zařízeních a sociálních službách by chtěl Válek zrušit na přelomu dubna a května, podle něj jde ale v tuto chvíli jen o pracovní představu. „Ještě vyčkáváme, situace tam zatím není úplně ideální. (...) Uvidíme, jak se bude vyvíjet,“ dodal.

ČTK

Zdroj