Od úterý bude zakázáno cestovat do Indie kvůli nové mutaci koronaviru

1 měsíc starý 21

Praha - Od úterý bude zakázáno cestovat do Indie. Zařadí se mezi země, kde je extrémní riziko šíření nových mutací koronaviru. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Zpřísní se i podmínky návratu.

Indie se tak zařadí k Peru, Kolumbii, Botswaně, Brazílii, Svazijsku, Jihoafrické republice, Keni, Lesothu, Malawi, Mosambiku, Tanzanii, Zambii a Zimbabwe.

Do České republiky se z Indie budou moci vrátit pouze Češi a rezidenti žijící v ČR. Před odletem z Indie musejí absolvovat PCR test, poté do 24 hodin po vstupu na české území jej musí zopakovat. Třetí PCR test budou muset lidé absolvovat mezi 10. a 14. dnem od příletu. Během celé této doby musí být v karanténě.

Podle sobotních informací byli dva lidé s podezřením na takzvanou indickou mutaci koronaviru v izolaci, další rizikové kontakty v karanténě. Podle mluvčí krajské hygienické stanice v Hradci Králové Veroniky Krejčí byl případ s podezřením na indickou mutaci nahlášen v pátek 16. dubna. Arenberger řekl Právu, že indickou mutaci přivezla zřejmě studentka z Indie.

Podle Arenbergera stále probíhá takzvané sekvenování, při kterém je možné odhalit mutace viru. Výsledek s určitostí očekává ještě v tomto týdnu.

Zdroj