Odborníci popsali hlavní důvody, proč je pro Putina obsazení Mariupolu tak důležité

5 měsíce starý 47

Vladimir Putin | FOTO: The Russian Presidential Press and Information Office / Wikimedia Commons / CC BY 3.0

Pokračující útoky ruské armády na přístav Mariupol dokazují, že má Vladimir Putin eminentní zájem na dobytí tohoto půlmilionového města. Přestože se ukrajinské bojové síly snaží odolávat útokům okupačních vojsk, dostávají se do situace, v níž jim scházejí náboje i jídlo. Pokud Mariupol padne, ruský prezident dosáhne velkého úspěchu. Proč však chce Putin za každou cenu právě tohle město?

Podle BBC existuje několik důvodů, kvůli nimž chce ruský prezident Mariupol za každou cenu obsadit. Pro Putina by se jednalo o velké strategické vítězství, které svým občanům slíbil. Pokud by jej navíc mohl prezentovat 9. května na Den vítězství, dokázal by zřejmě přesvědčit velkou část Rusů, že uspěl. Propaganda by totiž dobytí Mariupolu náležitě využila.

Dále čtěte

(Týdeník FORUM)

Nový Týdeník FORUM dává zelenou americké základně v Česku a vystavuje účet předchozí vládě

číst článek »

Mezi hlavní aspekty, které ukazují na důležitost ovládání města na severním pobřeží Azovského moře, je právě jeho poloha. Dokud totiž budou Ukrajinci přístav ovládat, zamezí propojení Krymu a Ruska. Bývalý velitel Spojeného velitelství britských ozbrojených sil generál sir Richard Barrons tvrdí, že dobytí Mariupolu je pro ruské válečné úsilí životně důležité.

„Až budou mít Rusové pocit, že tuto bitvu úspěšně zvládli, dokončí pozemní most z Ruska na Krym. To pro ně bude velký strategický úspěch,“ vysvětluje Barrons. Pokud by byl Mariupol obsazen, Rusko by získalo kontrolu nad více než 80 % ukrajinského pobřeží Černého moře. Odřízlo by svůj námořní obchod a dále by se izolovalo od světa, píše BBC. 

Ukrajina prohlásila, že bude město bránit do posledního vojáka. Rusko nyní zřejmě ještě zintenzivní bombardování, přičemž nebude rozlišovat, jestli útočí na ozbrojené síly, či civilisty. Těch je v Mariupolu stále kolem 200 tisíc.

Dalším důvodem, proč je přístav důležitý pro obě strany válečného konfliktu, je jeho nepostradatelnost pro ukrajinskou ekonomiku. Mariupol byl dlouho strategicky důležitým přístavem v Azovském moři. Je klíčovým exportním uzlem pro ukrajinskou ocel, uhlí a kukuřici, směřující na Blízký východ i do dalších částí světa.

Dále čtěte

(Profimedia)

Ano základnám!

číst článek »

Svou roli, jako často ve válce, hraje i propaganda. V Mariupolu se nachází takzvaná Azovská brigáda, jednotka ukrajinské domobrany s kontroverzní pověstí. Součástí brigády jsou totiž údajně i neonacisté. Přestože je jejich počet nepatrný, je to pro ruskou propagandu důležitý moment. Může totiž občanům dále vyprávět o „denacifikaci“, jak od začátku invaze označuje hlavní cíl „speciální vojenské operace“ Vladimir Putin.

Velmi důležité by dobytí Mariupolu bylo také pro morálku ruské armády a mocenskou pozici ruského prezidenta. Ten by mohl ukázat obyvatelstvu, že Rusko dosahuje svých cílů a dělá pokroky. Pro Putina má navíc vše historický význam. Ukrajinské pobřeží Černého moře podle něj patří k něčemu, co se nazývá Novorossie (Nové Rusko) – ruské země, jejichž historie sahá až do 18. století, upozorňuje BBC. Putin chce tuto koncepci oživit a „zachránit Rusy před tyranií prozápadní vlády v Kyjevě“. Mariupol mu v současné době stojí v cestě k dosažení tohoto cíle.

Zdroj