Odborník: S Německem jsme propojení, problémy s plynem se hned projeví na cenách elektřiny

4 měsíce starý 21

„Situace na trhu z plynem zůstává vážná už několik posledních měsíců. Pro Rusko představuje plyn daleko více než ropa. Geologickou zbraň se snaží využít a také se to děje,“ uvedl ve Zprávách Plus analytik Rusinko.

To byla i snaha donutit Evropu, aby za plyn platila v rublech. „Když Evropa připravovala Green Deal (Zelenou dohodu pro Evropu), vsadila na plyn. Spoléhala na to, že bude růst spotřeba plynu v Evropě, zatímco se bude tlumit spotřeba uhlí. Závislost na Rusku měla v čase růst, zpětně vzato to byla určitě chyba,“ pokračoval Rusinko s tím, že za tento strategický omyl budeme draze platit v nejbližších měsících a letech.

Zdraží i elektrická energie

„Česko je propojené s Německem, problémy v plynárenství se hned přelévají do cen elektrické energie, protože plynové elektrárny jsou nejdražším zdrojem výroby elektrické energie. Tím určují jejich cenu. Není náhodou, že výkyvy zemního plynu se okamžitě projeví do cen elektrické energie,“ přiblížil ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor s tím, že to pak postihuje každý aspekt ekonomiky.

Je tak otázkou, zda si odstřihnutí od ruského plynu evropští politici dovolí. „Uvidíme, jaká bude reakce na platby v rublech. Bude záležet na reakci odběratelů v západní Evropě. Vidím ale jako nepravděpodobné, že by Evropa jednotně odmítla platbu v rublech,“ uvedl Gavor.

Plyn sice lze odebírat i od jiných zemí, není to však tak jednoduché. Kromě USA může Evropa odebírat i z Norska, Alžírska, částečně se k nám dostává i plyn potrubím z Ázerbájdžánu. „Platí ale, že objem produkce nejde skokově zvyšovat. Norové se snaží udělat maximum, ale dodávky navýší o ‚jen‘ o 1,4 miliard kubíků,“ dodal.

Ruský prezident Putin navíc stupňuje svoji hru vabank vůči Evropské unii a obecně Západu. „Pravděpodobně totiž rozšíří okruh zboží, které Rusko bude ochotno ‚nepřátelským zemím‘, včetně Česka, prodávat pouze za rubly,“ uvedl pro CNN Prima NEWS ekonom Lukáš Kovanda.

Svůj plán odstřihnout se od ruského uhlí a ropy už ohlásilo Polsko. Premiér Morawiecki to ohlásil na středeční tiskové konferenci. Uhlí chce přestat od Moskvy nakupovat už od června, ropu pak plánuje odebírat jen do konce roku.

Zdroj