Odbory si stěžují, že s nimi vláda nemluví. Není to pravda. A představy odborů o dialogu jsou, jemně řečeno, netradiční. Posuďte...

6 měsíce starý 26
Odbory si stěžují, že s nimi vláda nemluví. Není to pravda. A představy odborů o dialogu jsou, jemně řečeno, netradiční. Posuďte sami:

V roce 2022 se tripartita (odbory, zaměstnavatelské svazy a vláda) sešla sedmkrát, letos už třikrát. To je jasný důkaz pravidelného dialogu. Vždy se probírají všechna témata, která odbory navrhnou. Kromě toho probíhá řada dalších jednání.

O prázdninách minulého roku se uskutečnila jednání mezi odbory ve veřejném sektoru a vládou o platových tarifech (19. července a 23. srpna). Výsledkem bylo, že vláda na základě požadavku odborů rozmrazila platy zaměstnancům ve státní správě a zvýšila platový tarif o 10 %, a to i ve státní službě. Reakce odborů na splnění jejich požadavků? 8. října uspořádaly velkou demonstraci proti vládě na Václavském náměstí v Praze, možná i jako součást kampaně Josefa Středuly v prezidentských volbách.

Na začátku února mě a ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku požádal Josef Středula, abychom vstoupili do vyjednávání kolem stávky ve firmě Nexen Tire. Odbory tam zahájily stávku, ale nebyly schopny nic vyjednat. Díky zásahu Mariana Jurečky se podařilo dosáhnout dohody. A “poděkování” odborů? 29. března protestní akce před sídlem vlády, kde hlavní slovo měli komunisté a Andrej Babiš, kterým zdatně sekundoval Josef Středula. Odbory demonstrovaly preventivně proti zvýšení věku odchodu do důchodu na 68 let, které vláda vůbec neschválila, místo toho, aby normálně jednaly s Marianem Jurečkou o důchodové reformě.

Abych byl ale spravedlivý, není zde jenom Českomoravská konfederace odborových svazů, kterou reprezentuje Josef Středula, ale také Asociace samostatných odborů v čele s Bohumírem Dufkem. Na jeho žádost jsem se já, stejně jako např. ministr Síkela, účastnil jejich konference 3. března 2023. Atmosféra byla docela normální a probíhala i otevřená diskuse. Ovšem už 11. března 2023 se Bohumír Dufek účastnil radikální protivládní demonstrace pořádané neparlamentními politickými silami v čele s Jindřichem Rajchlem, kde používal velmi ostrá slova.

Na těchto několika příkladech si může každý udělat představu, jak probíhá dialog mezi vládou a odbory. Na jedné straně vláda, která pravidelně diskutuje, snaží se naslouchat, trpělivě vysvětluje, a na druhé straně odbory, které i v případě, že jim vláda vyhoví, tak se snaží radikalizovat společnost, vytvářet dojem krize a pořádají protestní akce. Více to komentovat netřeba.

Zdroj