Odbory ví, že jsou bezzubé. Jen dávají najevo, že nesouhlasí s vládou, říká Fialův poradce

6 měsíce starý 10

„Je potřeba říci, že stávkovou pohotovost odbory vyhlašují každou chvíli. Například loni v červnu devět odborových svazů vyhlásilo pohotovost, další čtyři je podpořily a co se stalo? Vůbec nic,“ mínil ve vysílání Křeček. Kdyby měl vyhlášený pojem „přeložit do češtiny“, tak podle něj odboráři říkají: „Jsme bezzubí, pouze chceme dát mediálně najevo, že nesouhlasíme s kroky vlády.“

„S odbory diskutujeme, konkrétně v pondělí probíhala čtyřhodinová schůzka. Je také potřeba si uvědomit, jaké role jednotlivé instituce zastávají. Vláda České republiky vládne, odbory nejsou vláda. Samozřejmě se s nimi musí diskutovat, zastupují zaměstnance, ale nemůžeme dopustit, aby této zemi vládly odbory. Od toho tu nejsou,“ pokračoval poradce Fialy. Doplnil, že veškerou odpovědnost za změny nese vláda.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Děkujeme vládě, že nás stmelila. Průměrná rodina přijde až o 180 tisíc ročně, tvrdí odboráři

Místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Samek k vyhlášené pohotovost zdůraznil, že nejde o stávku samotnou. „Je to vyjádření krajní nespokojenosti s tím, jak probíhala příprava balíčku, který jsme mohli poprvé diskutovat v pondělí na jednání tripartity, a jak vypadalo chystání důchodové reformy,“ vysvětlil. Odborům zejména vadí, že sociální partneři byli z jednání vyloučeni.

„I zaměstnavatelé vidí jako velký problém, že veškeré změny byly připravovány někde ve skrytu. Odborové svazy situaci vyhodnotily jako dramatickou, velmi nevýhodnou pro sociální dialog a pro hospodářský rozvoj této země, a proto vyhlásili stávkovou pohotovost,“ dodal Samek. Cílem odborů nyní je „dosáhnout konkrétního věcného dialogu s vládou o věcech, které se bytostně dotýkají zaměstnanců a jejich rodin.“

Jaká konkrétní opatření jsou odborům takzvaně nejvíce proti srsti? A s jakým záměrem vláda podle Křečka změny chystala? Nejen to se dozvíte ve výše přiloženém videu.

Zdroj