Odbory vyhlásily kvůli vládnímu konsolidačnímu balíčku stávkovou pohotovost

4 měsíce starý 26

Středula vyzval k zapojení do stávkové pohotovosti i nezávislé odborové svazy. Své výhrady proti úspornému balíčku chtějí odboráři podrobněji představit v úterý. Podle Středuly nicméně průměrnou rodinu připraví v souhrnu o více než sto tisíc korun ročně.

O vládních úsporných opatřeních má odpoledne jednat tripartita. Odboráři v minulých dnech kritizovali možné snižování platů státních zaměstnanců, hrozící růst cent po zvyšování DPH, zavedení nemocenských odvodů nebo zvyšovaní věku odchodu do důchodu. 

Premiér Petr Fiala (ODS) kritiku odborů odmítá. „Řada jednání probíhala, není to tak, že by tripartita nevěděla, že musíme šetřit,“ řekl v neděli.

Ještě před oznámením parametrů vládního konsolidačního balíčku odboráři zveřejnili petici proti plánu navýšit věk odchodu do důchodu na 68 let. „Spousta profesí je fyzicky či psychicky opravdu velmi náročných. Podle lékařů lidé obvykle po 65. roce věku nejsou v takové kondici, aby mohli dále svou práci dále vykonávat. A u opravdu těžkých zaměstnání je naopak potřeba věk odchodu do důchodu zkrátit,“ argumentovali odboráři. Ministerstvo práce a sociálních přitom vedle obecného navýšení důchodového věku navrhuje i snížení odchodu věku do důchodu u vybraných profesí.

Podrobnosti připravujeme

Zdroj