Ode dneška je jednodušší návrat do ČR z Francie, Španělska či Nizozemska

2 týdny starý 11

foto Zamilovaný pár sleduje v Paříži západ slunce a jeho odraz na hladině Seiny 14. června 2021.

Praha - Ode dneška se zjednoduší neočkovaným lidem návrat do České republiky z Francie, Španělska, Nizozemska a Monaka. Na takzvané mapě cestovatele se přesunou z červené kategorie do oranžové, která značí střední míru rizika nákazy koronavirem, vyplývá z informací ministerstva zdravotnictví.

Dosud museli lidé při návratu z těchto zemí na PCR test v Česku nejdříve pátý, ale nejpozději 14. den po příjezdu. Do té doby musela být dotyčná osoba v samoizolaci. Před návratem se test vyžadoval pouze v případě, že člověk použil veřejnou dopravu.

Aktuálně budou muset neočkovaní cestující pouze vyplnit příjezdový formulář a být testováni před vstupem do ČR nebo nejpozději pět dnů po příjezdu absolvovat antigenní nebo PCR test.

Na základě dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ministerstvo zdravotnictví každý týden aktualizuje seznam zemí podle míry rizika nákazy. K územím s nízkým rizikem nákazy v Evropě nadále patří Maďarsko, Polsko a Vatikán. Z mimoevropských zemí pak Austrálie, Hongkong, Jižní Korea, Jordánsko, Kanada, Katar, Macao, Nový Zéland, Saúdská Arábie, Singapur a Tchaj-wan.

V oranžové kategorii jsou Andorra, Dánsko, Finsko, Francie, Island, Itálie, Lucembursko, Malta, Monako, Nizozemsko, Portugalsko, Slovensko, Španělsko, Švédsko, Baleárské a Azorské ostrovy a Madeira.

Mezi červená území s vysokým rizikem nákazy patří Belgie, Bulharsko, Estonsko, Chorvatsko, Irsko, Kypr, Lichtenštejnsko, Lotyšsko, Německo, Norsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, San Marino a Švýcarsko. Do tmavě červené kategorie značící velmi vysokou míru rizika náleží všechny nejmenované státy, nově přibyla Litva.

Podmínky při návratu se netýkají osob, které mají dva týdny ukončené očkování nebo v posledních 180 dnech prodělaly onemocnění covid-19. Zůstává ale povinnost vyplnit příjezdový formulář.

Česko uznává očkování občanům třetích zemí, kteří mají dokončenou vakcinaci z mimounijní země látkou schválenou Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA), nebo jí odpovídající vakcínou, kterou schválila Světová zdravotnická organizace (WHO) pro nouzové použití. Tyto osoby musejí mít vystavený ověřitelný certifikát, který je zveřejněn v seznamu certifikátů na webu ministerstva. Může jít také o očkování ze zemí, pro které byl uzavřen implementační akt a vydávají certifikát podle evropského nařízení.

Zdroj