Odhlasováno, koalice SPOLU vznikne i pro boj o pražský magistrát

3 měsíce starý 18

Pražská Regionální rada Občanské demokratické strany na svém pondělní zasedání podle informací deníku FORUM 24 odhlasovala účast strany v koalici SPOLU, která postaví společnou kandidátku pro komunální volby. Ty proběhnou letos na podzim a mohou výrazně obměnit složení vedení magistrátu hlavního města.

Po úspěchu v parlamentních volbách se ODS, KDU-ČSL a TOP-09 rozhodli, že v koaliční spolupráci budou pokračovat i v komunálních volbách v Praze. Oficiální oznámení připravuje koalice na úterní tiskovou konferenci, která proběhne ve 13 hodin.

Hlavními konkurenty SPOLU v boji o vládu v hlavním městě a primátorské křeslo budou především Piráti a hnutí ANO. Počítat se ovšem musí i s hnutím STAN. Zda se pokusí o navázání spolupráce v koalici PirSTAN, nebo půjdou do voleb samostatně, zatím není jasné. Po zklamání v parlamentních volbách a obvinění Pirátů, kteří tvrdili, že STAN porušil koaliční dohodu, je další spolupráce nepravděpodobná.

V posledním volebním období vedli Prahu Piráti a jejich primátor Zdeněk Hřib. Ten byl ovšem často kritizován za to, že místo reálné práce věnoval čas především mediální prezentaci práce magistrátní koalice. Nejčastěji zaznívaly výtky z ODS, pro níž je způsob vládnutí Pirátů v hlavním městě neuspokojivý.

Termín podzimních voleb musí určit prezident Miloš Zeman. Stane se tak devadesát dní před jejich konáním. Při komunálních volbách před čtyřmi lety padla volba na 5. a 6. října.

Zdroj