Odklízení poškozeného pendolina v Bohumíně pokračuje. Vyšetřování nehody potrvá do konce roku

5 měsíce starý 73

V Bohumíně na Karvinsku pokračuje odklízení havarovaného pendolina, které se v pondělí srazilo s posunovací lokomotivou. Už se podařilo odtáhnout do depa všechny vykolejené vozy. Nyní specialisté musejí prověřit stav trati. Zatím proto není jasné, kdy se provoz na trati plně obnoví, řekl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Nyní místem vlaky projíždějí v omezeném režimu. Místo poškozeného pendolina nasadí České dráhy soupravu InterJet.

Bohumín 18:30 28. června 2022

V Bohumíně na Karvinsku pokračuje odklízení havarovaného pendolina, které se v pondělí srazilo s posunovací lokomotivou | Zdroj: HZS Moravskoslezského kraje

Poškozenou tažnou lokomotivu odtáhla z místa speciální souprava už v pondělí. Po skončení prací experti vyhodnotí poškození výhybek.

Práce pokračují i nyní. Dopoledne se podařilo do depa odtáhnout jeden vykolejený vůz pendolina a pět dalších, které nebyly vykolejené. Později byl odtažen i poslední vykolejený vůz, uvedl Gavenda.

Dodal, že po prozkoumání stavu trati Správa železnic upřesní i způsobenou škodu. Ta se jen na trati odhaduje na deset milionů korun. Několik desítek milionů bude stát oprava pendolina a šest pak oprava posunovací lokomotivy.

Vyšetřování nehody

Pondělní ranní nehodu nepřežil strojvedoucí vlaku. Dalších pět lidí se zranilo. V nemocnici zůstávají dva lidé. Drážní inspekce v pondělí předběžně připustila, že vlak neměl projet návěstidlem.

Pendolino se v Bohumíně srazilo s posunovací lokomotivou. Strojvedoucí zemřel

Číst článek

V současné době už nebudeme poskytovat průběžné informace. Ty zveřejníme až v naší závěrečné zprávě, řekl v úterý šéf Drážní inspekce Jan Kučera.

Dodal, že vyšetřování potrvá pravděpodobně do konce roku. Inspektoři musí vyslechnout svědky. Čekat se bude i na znalecké posudky, které například stanoví, zda měl vlak v pořádku brzdy.

Poškozený vlak nahradí jiná souprava. Od 27. června do 5. července bude na těchto vlacích řazena mimořádně náhradní souprava InterJet místo jednotky pendolino, uvedly České dráhy na svém webu.

České dráhy vlastní sedm pendolin, šest z nich denně vypravují a sedmé prochází plánovanou údržbou. Při poškození některé ze souprav je nutné ji nahradit.

ČTK

Zdroj