Odposlechy Zemanových lidí doporučoval bývalý šéf analýz BIS Rom, který nyní pracuje pro prezidenta, řekl Koudelka poslancům

3 měsíce starý 19

Politici Koudelku zpovídali kvůli slovům Miloše Zemana, že BIS porušuje zákon a že o odposleších jednal s premiérem, který mu měl slíbit jejich zastavení. Koudelka poslancům mimo jiné řekl, že za dobu jeho působení v čele služby BIS neodposlouchávala nejvyšší ústavní činitele.

„Pan Koudelka kategoricky odmítl obvinění, která zazněla z úst prezidenta republiky, a zopakoval, že jediné, co se k tomu dá říci, je, že zákonné povinnosti BIS neporušila,“ řekl po jednání komise pro kontrolu činnosti civilní kontrarozvědky její předseda Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).

Prezident v neděli v rozhovoru pro Blesk obvinil Koudelku z toho, že před několika lety nařídil odposlechy lidí z jeho nejbližšího okolí včetně ekonomického poradce Martina Nejedlého. „Zdaleka nejde jen o Martina Nejedlého,“ uvedl Zeman. S tím, že jelikož sám nemá telefon, týkalo se tak odposlouchávání i jeho.

Podle Bělobrádka Koudelka řekl, že nebyl odposloucháván žádný z nejvyšších ústavních činitelů. Šéf BIS komisi také informoval, že od předsedy vlády nikdy nezaznamenal tlak na to, aby ukončil nějaké probíhající prověřování.

Prezident v neděli řekl, že mluvil s premiérem Andrejem Babišem (ANO), který mu měl slíbit, že odposlechy zastaví. K tomu ale nemá předseda vlády podle zákona oprávnění. A Babiš to následně rovněž sám popřel. „Také bylo jasně řečeno, že ze strany předsedy vlády na plukovníka Koudelku nebyl vyvíjen žádný nátlak, který by se týkal uvedených kauz, ale v podstatě ani žádných jiných,“ doplnil Bělobrádek znění usnesení sněmovní komise. I zástupce hnutí ANO v komisi Robert Králíček potvrdil, že Babiš nevyvíjel tlak na Koudelku, aby zastavoval jakékoli operativní prověřování.

„Mohu konstatovat, že jsou to tvrzení proti tvrzení na jedné straně premiéra a ředitele BIS a na druhé straně prezidenta,“ uvedl Bělobrádek na dotaz, zda někdo lhal.

Přečtěte si také

Zeman tvrdí, že jeho okolí odposlouchává BIS, Babiš to měl zastavit. Zásadně odmítám, že jsem se o to zajímal, reagoval premiér

Deník N mluvil s několika lidmi, kteří se jednání komise pro kontrolu BIS účastnili. „Ředitel BIS na jednání řekl, že odposlechy Zemanových lidí doporučoval před lety nyní

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Zdroj