Odposlouchávaný maďarský novinář: Pravděpodobně šlo o kauzu ruské banky v Budapešti

4 měsíce starý 21

Maďarský investigativní novinář Szabolcs Panyi dostal v posledních několika letech několik varování, že může být sledovaný. Se zdroji se proto bavil zašifrovanou komunikací, byl opatrný a snažil se při své práci dávat si pozor. Přesto to nestačilo k zajištění bezpečí. „Nikdy jsem ale neměl důkazy, že jde o skutečnou hrozbu. Získal jsem je až teď,“ říká Respektu Panyi.

Reportér se aktuálně ocitl v srdci špehovací aféry, kdy mezinárodní síť investigativních novinářů v rámci projektu Forbidden Stories a OCCRP zjistila, že on, čtyři další maďarští novináři, řada jejich kolegů v různých místech světa a někteří další lidé měli napíchnutý telefon. V případě Panyie se na tom mohla podílet maďarská vláda, respektive její bezpečnostní aparát.

Umožnit jí to měl špionážní systém Pegasus, který vytvořila soukromá izraelská společnost NSO Group (na trhu působí od roku 2010). Sofistikovaný program, který se dokázal prolomit i do zašifrovaných aplikací v mobilních telefonech, tabletech nebo počítačích, od ní začaly odkupovat pro své účely různé cizí vlády, oficiálně byl vyvinutý ke sledování zločinců a boji proti terorismu, jak ale vyšlo najevo, opakovaně byl zneužit různými autoritativními, populistickými nebo právní stát omezujícími vládami proti svým kritikům, často z řad právě novinářů.

Panyi se domnívá, že on sám se do středu pozornosti dostal kvůli svým investigacím zaměřujícím se vedle dalšího na Mezinárodní investiční banku MIB. Psal o tom, že vláda Viktora Orbána chce zřídit její pobočku v Budapešti a že její status je podezřelý. Jak zjistil, sídlo banky a veškerý hmotný majetek neměl v Maďarsku podléhat běžné bankovní kontrole, policie neměla mít možnost do instituce vstoupit, s jejím vpuštěním museli představitelé banky vysloveně souhlasit.

Čtěte také text Respektu: Putinova tajná banka

Stejné výsadě se měli těšit i zaměstnanci banky a také její hosté, kteří do ní měli ze zahraničí jezdit na jednání. Tito všichni měli mít na její půdě diplomatickou imunitu, ať už šlo o návštěvníky, obchodní partnery či finanční experty. Díky tomu mohli samozřejmě snadněji „vykonávat špionážní činnost“. Z ní byla banka podezřívána západními tajnými službami, pro Rusko bylo umístění sídla banky do členského státu EU a NATO výhodné, umožňovalo snadnějšímu pronikání ruské špionáže – agenti schovávající se za krytí bankéřů touhle cestou měli získat lehčí přístup do Evropské unie.

Z pohledu Vladimira Putina dával projekt jasný smysl, proč na něj přistupuje Maďarsko už tak jasné nebylo. „Mluví se o tom, že může jít o součást širšího obchodu, ve kterém Maďarsko žádá Rusko o nové dojednání smlouvy o stavbě jaderné elektrárny Paks 2,“ řekl na začátku dubna 2019 Panyi Respektu, který společně s ním na tématu ruské banky pracoval. Paks 2 měli v Maďarsku postavit Rusové za Kremlem poskytnutou půjčku, v místních médiích se psalo, že projekt se vyšplhá na výrazně více než původně oznámených 12,5 miliardy eur.

„Stavba elektrárny má zpoždění jeden až dva roky, je tu dokonce možnost, že nebude nikdy postavena. Úvěrová smlouva Maďarska s Ruskem je velmi nevýhodná. Stěhování banky s tím může souviset,“ popisoval tehdy Panyi. Mluvilo se  o tom, že Maďarsko by mohlo od Ruska dostat cenově lepší kontrakt na jadernou elektrárnu výměnou za vpuštění MIB na půdu EU. Hrozba špionáže přitom nemusela být pro Orbána tolik naléhavá. „Myslím, že Orbán ví, že ruská činnost v Maďarsku je většinou zaměřena na třetí země a jejich instituce, nikoli na maďarské cíle,“ domníval se Panyi.

Jeho sledování prostřednictvím programu Pegasus začalo 4. dubna, kdy se tématu banky začal věnovat. Trvat mělo do 7. listopadu 2019, experti dohledali zpětně opakované průniky špionážního systému z té doby do jeho telefonu. Licence na prodej Pegasa do zahraničí musí vždy posvětit izraelská vláda, což neznamená, že následně dostane informace, na koho přesně a proč byl v cizině použit. Nakupují ho jen státní instituce, to je jedno z vodítek, proč si Panyi myslí, že v jeho případě šlo o špehování maďarským státem. „Informace o tom, že by sledování nařídil přímo maďarský premiér Orbán, nemám,“ říká Panyi.

Novinář má ale poznatky, že během roku 2018 se Orbánův poradce pro národní bezpečnost József Czukor vydal do Izraele, kde jednal s tehdejším premiérem Benjaminem Netanjahuem, blízkým spojencem Orbána. Po této návštěvě získalo Maďarsko Pegasus. Panyi nemusel být sledován jen kvůli bance, pracoval na více tématech nepohodlných vládě, a pro bezpečnostní složky, když už ho jednou začaly sledovat, mohlo být výhodné monitorovat jeho zdroje dlouhodobě. „Ještě více než kdy v minulosti budu při své práci opatrný. V mé kariéře je to nepochybně přelom, už vím, že nejde jen o řeči,“ říká Panyi.

Společnost NSO Group odmítá zneužití svého systému na špehování novinářů. Zda byl Pegasus používán i v Česku není stále jasné, stejně tak to, jestli byl jeho prostřednictvím sledován někdo z českých novinářů.

Zdroj