Odpykával si 400letý trest, po třech dekádách se prokázala jeho nevina. Svými slovy překvapil

1 týden starý 13

Případ se znovu projedával ve státu Florida, kde za mřížemi strávil Holmes více než polovinu svého života. „Nedokážu to slovy vyjádřit... Je to ohromující,“ prohlásil 57letý muž v rozhovoru pro televizní stanici ABC WPLG poté, co byl v pondělí zproštěn viny a propuštěn na svobodu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Kennedyho vrah na svobodu nepůjde. Ve vězení už je 55 let, vysvětlení komise bylo prosté

Podle státního zástupce okresu Broward Harolda F. Pryora nové a důkladné vyšetřování případu ozbrojené loupeže z roku 1988 – které vedlo k Holmesově odsouzení – „vyvolalo důvodné pochybnosti o jeho vině“.

„S křesťanskou vírou, kterou vyznávám, nemohu cítit nenávist. Pouze musím jít dál,“ pokračoval Holmes po propuštění. Jak médiím přiblížil Pryor, Holmes byl před 35 lety zatčen kvůli tomu, že údajně dělal dvěma neznámým mužům řidiče v loupežném přepadení. V dubnu roku 1989 ho v procesu s porotou odsoudili ke 400 letům vězení.

Prokurátoři v té době však soudce žádali, aby mu uložil trest 825 let, uvádí zpráva Oddělení státního zastupitelství pro přezkum rozsudků (CRU). „Důvodem mého doporučení na mimořádně vysoký počet let je zajistit, aby nebyl propuštěn z vězení, dokud dýchá,“ řekl tehdy podle CRU prokurátor Peter Magrino. Dodal také, že nežádal doživotní trest, protože „tehdy by Holmes mohl být podmínečně propuštěn po 25 letech“, uvádí se ve zprávě.

Ve vězení již byl

Holmes měl již záznam v trestním rejstříku. V roce 1984 byl skutečně odsouzen za ozbrojenou loupež, k činu se okamžitě přiznal. Rozdíl mezi loupežemi byl i ten, že Holmes ve druhém případě nikdy netvrdil, že lupiče zná. V předchozí kriminální činnost totiž vypovídal proti druhé zúčastněné osobě.

K vykonání spravedlnosti se Holmes odhodlal v roce 2020, kdy se obrátil na CRU s tvrzením, že je „skutečně nevinný“. Oddělení zjistilo, že kromě chybné identifikace Holmese a vozidla, které se na loupeži podílelo, neexistují žádné důkazy, které by muže s loupeží spojovaly.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Za vraždy, které nespáchal, strávil ve vězení 21 let. Mezitím mu zemřeli blízcí

„V Browardově státním zastupitelství máme jedno pravidlo – dělat vždy správnou věc. Naším jediným programem jako státních zástupců je podporovat veřejnou bezpečnost v naší komunitě a zajistit, aby bylo spravedlnosti učiněno zadost. Chválím oběti, svědky a policisty za jejich upřímnost a pomoc při opětovném vyšetřování trestného činu, který se stal před více než 34 lety,“ dodal Pryor v prohlášení.

Zdroj