ODS odrbává živnostníky, bouřil se Havlíček. Vyjádření plné žluči, reagoval Kupka

6 měsíce starý 9

„Předchozí vlády nenašly odvahu vstoupit do důchodové reformy a udělat kroky, na kterých panuje obecná shoda, že se udělat mají,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Pode něj lidé vnímají, že dramatické zadlužování státu není v pořádku a že se s tím musí něco udělat.

„Na úpravách se muselo dohodnout pět politických stran, tak tam jsou kompromisy,“ popsal Kupka. Přestože jsou některé změny bolavé, jde podle něj o zásadní příslib pozitivních změn. „Nebylo možné se dál dívat na to, že stát padá do hlubokého zadlužení. Další významný krok je důchodová reforma,“ podotkl ministr.

Podle místopředsedy Poslanecké sněmovny Karla Havlíčka (ANO) jsou ale změny nepřijatelné a nejde o výsledek kompromisu. „Jako ODS jste se vydali cestou odrbat živnostníky. Neuvěřitelným způsobem zvyšujete daně. Jako rukojmí jste si definitivně vzali důchodce,“ kritizoval Havlíček.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zvyšování daní je v důsledku proinflační, říká Minčič. Uvedl, kdo na změnách prodělá

Jestli bude změna udržitelná a příští vlády ji neshodí ze stolu, záleží podle Kupky také na opozici. „Když se podíváte na vyjádření Karla Havlíčka plné žluči a subjektivní hodnocení, tak co to říká? Všichni ekonomové hovoří o tom, že musíme zastavit pád ekonomiky do propasti. Pokud to neuděláme, bude to pro příští generace mnohem horší zpráva,“ řekl Kupka. Havlíčka vyzval, aby opozice přestala kritizovat všechno za každou cenu. „Pojďme se povznést nad tuhle podivnou rétoriku a pojďme diskutovat, co stát musí udělat,“ dodal ministr.

Zvýšení minimálních odvodů pro živnostníky je podle Kupky důležité mimo jiné proto, že podnikatelé, kteří platili naprosté minimum odvodů, se v seniorském věku dostávali do svízelné situace, protože měli minimální důchody. „Zvýšením minimálních odvodů zároveň garantujeme významně vyšší důchod,“ vysvětlil Kupka.

Zdroj