Odškodné 26 milionů za zabavené roušky stát vyplatil firmě napojené na vlivné Rusy

5 měsíce starý 127

Loni v březnu média zaplnila zpráva o tom, jak celníci spolu s policií zasáhli proti spekulantům s rouškami. Ministr vnitra tehdy vysvětloval, že je firma chtěla za přemrštěnou cenu prodat státu. A protože hrozilo, že firma po odmítnutí nabídky vyveze pomůcky za hranice, což bylo v době nouzového stavu zakázané, zasáhla policie.

Svá slova o předražených rouškách vzal ale později Hamáček zpět. A jak už loni v říjnu informoval server iRozhlas.cz, Ministerstvo vnitra skrze Ústecký kraj za zabavení statisíců ochranných pomůcek vyplatilo finanční kompenzaci ve výši 26 milionů korun, a to firmě MR Invest Group.

Server Aktuálně.cz nyní zjistil podrobnosti k vyplacené kompenzaci.

Z faktury, kterou má redakce k dispozici, vyplývá, že roušky dovezla 9. března 2020 do Česka z Číny firma Čou Ling-ťiena za necelých deset tisíc eur, tedy ani ne 300 tisíc korun. A to včetně dopravy a daní. Odškodnění ale stát vyplatil ve výši 26,4 milionu korun.

Ukázalo se totiž, že částka, za kterou firma roušky nabízela, nebyla na tehdejší poměry přemrštěná. Nabídka zněla zhruba 32 korun za kus. Výše odškodnění odpovídá částce zhruba 36 korun za kus.

„Prodejní cena roušky 32 Kč/kus nebyla v rozhodné době zjevně nepřiměřená a neobvyklá vzhledem k aktuální epidemiologické situaci v regionu a především k mimořádně vysoké poptávce a nedostatku tohoto zboží na trhu,“ píše se v dohodě o narovnání, kterou má Aktuálně.cz k dispozici, s odkazem na policii, která kauzu taktéž prověřovala a odložila.

Odškodnění advokátovi, co poskytuje služby ruským oligarchům

Server Aktuálně.cz také zjistil podrobnosti o firmě, které Ministerstvo vnitra odškodné vyplatilo. Odškodnění nešlo firmě CBA Trade, která loni roušky a respirátory státu nabízela. Pohledávku od ní za neznámých okolností čtrnáct dnů po policejním zásahu získala jiná společnost - MR Invest Group.

Za firmou MR Invest stojí Sergej Zaripov, Akbulat Kadiev a Eduard Malyarchuk. Trojice mužů v Česku jinak nabízí zakládání firem i vykonávání funkce jednatele za peníze a své služby cílí na ruské oligarchy. Ještě nedávno pracovali v českých advokátních kancelářích, které se ocitly v podezření, že v Česku a na Slovensku maskují toky veřejných peněz k vlivným lobbistům.

Se státem ohledně odškodnění podle Aktuálně.cz jednal jednatel a spolumajitel společnosti MR Invest Group Sergej Zaripov. Ten podle serveru poskytuje služby firmám ruských oligarchů, do jejichž byznysu tečou miliardové kontrakty od vlády Vladimira Putina. Zaripov také v minulosti podle Aktuálně.cz ovládal například karlovarskou ALPIKA company, přes níž nyní vlastní apartmány v Karlových Varech ruský byznysmen Evgeny Subbota a jeho rodina.

Zaripov se také snažil zapojit i do politiky a v roce 2016 kandidoval v Karlovarském kraji za hnutí Úsvit s heslem „nepřijmeme ani jednoho uprchlíka ve svém kraji“.

Zaripovými obchodními partnery jsou Akbulat Kadiev a Eduard Malyarchuk. Malyarchuk zároveň podle webu Aktuálně.cz vystupuje jako realitní makléř. Malyarchuk také od konce loňského roku řídí představenstvo další firmy Fincorp Global, která mimo jiné nabízí správu a řízení společností.

Zdroj