Odsouzený šéf gangu Berdych je volný. Podle soudu vedl ve zkušební době řádný život

5 měsíce starý 79

David Berdych, který si odpykal přes jedenáct let vězení za loupeže, únosy a vydírání takzvaného Berdychova gangu, je definitivně volný. Podle usnesení soudu se muž v sedmileté zkušební době podmíněného propuštění z vězení choval řádně. Gang vstoupil do dějin české kriminalistiky propojením podsvětí s elitními policisty, kteří měli bojovat s organizovaným zločinem.

Praha 15:09 1. srpna 2022

Soud se vyslovil, že se devětačtyřicetiletý Berdych ve zkušební době osvědčil. | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Z obsahu trestního spisu, zejména z centrální evidence stíhaných osob, opisu rejstříku trestů a závěrečné zprávy Probační a mediační služby bylo zjištěno, že podmíněně propuštěný vedl ve zkušební době řádný život a vyhověl uloženým podmínkám, když současně plnil i uložené přiměřené povinnosti,“ konstatoval k Berdychovu chování na svobodě předseda senátu Obvodního soudu pro Prahu 6 Kryštof Nový.

Soud proto vyslovil, že se devětačtyřicetiletý Berdych ve zkušební době osvědčil. Proti tomuto rozhodnutí nelze podat stížnost.

Jsem úplně někdo jinej, hájil se Prokop z Berdychova gangu. Soud mu přesto potvrdil trest deset let vězení

Číst článek

Někdejší vyhazovač pražského erotického podniku Discoland Sylvia si měl za mřížemi odpykat 15 let. Po dvou třetinách trestu začal usilovat o předčasné propuštění na svobodu. Napoprvé u soudce Nového neuspěl. Soud totiž Berdychovi v roce 2014 kvůli jeho kriminální minulosti neuvěřil, že v trestné činnosti nebude pokračovat.

Berdycha ale podpořilo jak vedení věznice, tak i znalci, kteří označili jeho opětovné zařazení do společnosti za reálné. Jeho právník navíc kritizoval to, že ačkoliv Berdych jako jediný z gangu spolupracoval s policií na rozkrytí celého případu, za mřížemi zůstal jako poslední.

Nový nakonec Berdycha podmíněně propustil v červnu 2015, kdy mu také stanovil sedmiletý pravidelný dohled probačního úředníka. Státní zástupce s rozhodnutím souhlasil. Berdychovi na svobodu pomohla i více než stovka pochval, které dostal ve vězení za dobré chování.

Obžalovaný Prokop: Berdych měl autoritu, Trumpeš byl rozený loupežník. Nechápu, proč jsem to dělal

Číst článek

Kauza tzv. Berdychova gangu byla největším případem organizovaného zločinu v historii české kriminalistiky. První zločiny spáchali Berdych a jeho komplici už v roce 1995.

Vyšetřování hlavní části rozsáhlé kauzy začalo v září 2004, kdy detektivové pozatýkali značnou část podezřelých. V souvislosti s činností gangu bylo nakonec stíháno přes 50 lidí. Zločinci se často přestrojovali za policisty, trestnou činností si údajně přišli na více než sto milionů korun.

Jedním z Berdychových kompliců v počátcích činnosti gangu byl provozní z Discolandu Jaromír Prokop, který se před spravedlností skrýval řadu let v USA. Pražský vrchní soud mu po jeho dopadení potvrdil letos v červnu desetiletý trest vězení za účast na čtyřech loupežích. Berdych v tomto obnoveném procesu odmítl k Prokopově roli ve skupině vypovídat.

ČTK

Zdroj