Odstranění plotu u Českého domu v Moskvě nelze přejít mlčením, reagoval premiér Fiala

5 měsíce starý 42

Reakce České republiky na odstranění části plotu u Českého domu v Moskvě bude v souladu s mezinárodními zvyklostmi, řekl při úterní návštěvě ministerstva vnitra premiér Petr Fiala (ODS). Kvůli ruskému kroku je v kontaktu s ministrem zahraničních věcí Janem Lipavským (Piráti). Podle Fialy nelze postup ruských úřadů přejít mlčením a považovat ho za něco přirozeného.

Praha 11:35 18. října 2022

Premiér Petr Fiala je kvůli události v kontaktu s Janem Lipavským | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

Česká televize v pondělí informovala, že ruské úřady nechaly u Českého domu v Moskvě odstranit část plotu, stavba podle nich nebyla povolená. Ministerstvo zahraničí to považuje za závažné narušení majetku.

Český dům nyní funguje pouze v udržovacím režimu. Česko ho uzavřelo na začátku března, důvodem byla agrese Ruska vůči Ukrajině a bezpečnost českých občanů v Rusku.

Ruské úřady odstranily část plotu Českého domu v Moskvě. České ministerstvo zahraničí protestuje

Číst článek

Fiala v úterý řekl, že je s Lipavským v kontaktu. „Reakce Česka bude v souladu s mezinárodními zvyklostmi a v rámci české diplomacie, dál bych to nekomentoval. Není to samozřejmě akt, který bychom mohli přejít jen mlčením a mohli považovat za něco přirozeného. Tak to určitě není a Česko na to přiměřenými prostředky odpoví,“ uvedl.

Pracovníci správy tverské městské části v pondělí dopoledne odstranili od Českého domu celkem 19 metrů plotu. Podle Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích je majetek Českého domu nedílnou součástí českého velvyslanectví v Rusku.

„Incidentem se zabýváme, jde o nepřijatelný zásah do českého majetku v Moskvě. Budeme s ruskou stranou komunikovat a protestovat přes diplomatické kanály,“ uvedl v úterý Lipavský.

Rozsáhlý komplex Českého domu v Moskvě je asi půl kilometru od českého velvyslanectví a 2,5 kilometru od Rudého náměstí a Kremlu a je největším areálem ve vlastnictví České republiky v zahraničí. Dokončený byl v roce 1986. Z 50 bytů jsou nyní obsazeny pouze dva. Na chod domu podle ČT dohlíží tři čeští a čtyři ruští pracovníci.

ČTK

Zdroj