Odůvodnění milosti Zemanem je nepřijatelné, řekl šéf Unie státních zástupců

4 měsíce starý 30

Zdůraznil, že hlava státu zejména nemůže zpochybňovat soudní moc tím, že jí bez jakékoliv podrobnější argumentace podsouvá postranní motivy z hlediska úvah o trestu.

„Udělená milost se dá interpretovat i tak, že lidé z okolí prezidenta Miloše Zemana jsou jednoduše beztrestní,“ podotkl Lata.

Ústavní právník Marek Antoš uvedl, že milost prezidenta v tomto případě nevyžadovala kontrasignaci premiéra, ani dalšího člena vlády, jelikož věc byla pravomocně skončena. „Je tam pravomocný rozsudek,“ upřesnil Antoš pro Novinky.

V takovém případě se milost uděluje podle článku 62, kdy prezident odpouští a zmírňuje tresty uložené soudem a zahlazuje odsouzení.

Podle předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského Zeman udělením milosti Balákovi podryl důvěru v justici- Ryhetský to řekl Deníku N.

Prezident Miloš Zeman

Foto: Jan Handrejch, Právo

Odvolací senát Balákovi minulý čtvrtek pravomocně potvrdil tříletý trest vězení za ovlivnění dvousetmilionové veřejné zakázky na zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava.

Muž dostal i peněžitý trest 1,8 milionu korun a čtyřletý zákaz činnosti. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček v dnešní tiskové zprávě napsal, že o udělení milosti rozhodl Zeman v sobotu, tedy dva dny po rozhodnutí soudu.

„Prezident republiky při rozhodování o milosti vzal jednak v úvahu, že omilostněný byl dosud bezúhonný, je prezidentu republiky znám jako mimořádně pracovitý a kvalifikovaný vedoucí zaměstnanec, zároveň však, po seznámení se s rozsudkem prvoinstančního soudu, který byl potvrzen odvolacím soudem, dospěl k závěru, že pro přísné odsouzení nebyla zřejmě rozhodná povahu činu, ale i to, kde odsouzený pracuje, což je hledisko, které trestní právo nezná,“ sdělil Ovčáček.

Státní zástupce Jiří Pražák u soudu uvedl, že při odhalování trestné činnosti působilo problémy, že Balák působil v příspěvkové organizaci Kanceláře prezidenta republiky. Obstarávání důkazů bylo podle Pražáka těžší.

Anketa

Jsou pro vás argumenty, kterými Hrad odůvodnil prezidentskou milost pro šéfa lánské lesní správy, dostatečně pádné?

Celkem hlasovalo 5640 čtenářů.

Zdroj