Odvolací soud potvrdil Sarkozyho vinu v případu financování kampaně

před 2 měsíce 70

foto Ilustrační foto - Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy na snímku z 30. září 2019.

Paříž - Francouzský odvolací soud dnes potvrdil vinu bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho v případu financování neúspěšné kampaně za znovuzvolení v roce 2012. Sarkozy dostal rok vězení, z toho půl roku s podmínečným odkladem, informují francouzská média.

Sarkozy se odvolal proti původnímu verdiktu z roku 2021, kdy mu soud udělil rok domácího vězení s elektronickým náramkem. Ani dnešní rozhodnutí nemusí být konečné, pokud se exprezident obrátí na kasační soud. Sarkozy vinu dlouhodobě odmítá.

Devětašedesátiletý pravicový politik čelil obvinění za to, že jeho strana v kampani za znovuzvolení prezidentem v roce 2012 utratila téměř dvojnásobek nejvyšší povolené částky 22,5 milionu eur (v současnosti 571,1 milionu korun). Aby skutečné náklady utajila, najala si tehdy Sarkozyho strana UMP spřátelenou agenturu pro styk s veřejností Bygmalion, jejímž jménem je ve Francii aféra nazývána.

Soud podle médií konstatoval, že bývalý prezident o manipulacích věděl. Trest si podle verdiktu bude moci odpykat stejně jako v původním případě v domácím vězení s nasazeným elektronickým náramkem.

Přečtěte celý článek