Odvolání Míla je podezřelé, na místě je konec Havlíčka, zní z opozice

5 měsíce starý 23

Šéfové Pirátů a STAN Ivan Bartoš a Vít Rakušan Foto: Jan Handrejch, Právo

Odvolání vládního zmocněnce pro jadernou energetiku Jaroslava Míla spojuje opozice s tím, že Česko plánuje oslovit v tendru na stavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany i ruský Rosatom. Podle zástupců opozičních stran byl pondělní krok kabinetu podezřelý a nedůvěryhodný.

Šéfové Pirátů a STAN Ivan Bartoš a Vít Rakušan Foto: Jan Handrejch, Právo

Odvolání Míla je podezřelé, na místě je konec Havlíčka, zní z opozice

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) odvolání zdůvodnil špatnou komunikací a tím, že Míl nemá bezpečnostní prověrku.

Míl vzápětí ČTK řekl, že určitou úroveň prověření měl, plná bezpečnostní prověrka na úrovni tajné pak podle něj na jeho pozici nutná nebyla. „Nikdo mě o ni ani nežádal,” uvedl. Zároveň se nedomnívá, že by s MPO komunikoval nedostatečně.

Podle něj naopak ministerstvo například v posledních dnech nečekaně měnilo některé dříve dohodnuté plány. Ke svému odvolání řekl, že žádnou trpkost necítí, osobně však s ním o tom nikdo nehovořil a dozvěděl se o něm až z médií.

Cesta pro Rosatom 

„Náhlé odvolání J. Míla z funkce vládního zmocněnce pro jadernou energetiku v době, kdy ministr Havlíček usiluje o přizvání ruského Rosatomu do tendru na dostavbu Dukovan, je podezřelé a nedůvěryhodné. Babišova vláda hazarduje s bezpečností ČR, to musí podzimní volby ukončit,” napsal na sociální síť šéf ODS Petr Fiala.

Náhlé odvolání J.Míla z funkce vládního zmocněnce pro jadernou energetiku v době, kdy ministr Havlíček usiluje o přizvání ruského Rosatomu do tendru na dostavbu Dukovan, je podezřelé a nedůvěryhodné. Babišova vláda hazarduje s bezpečností ČR, to musí podzimní volby ukončit!

— Petr Fiala (@P_Fiala) March 29, 2021

Odvolání Míla je znepokojivou zprávou i pro šéfa Pirátů Ivana Bartoše. „Považuji jej za výrazného odborníka, který dokázal hájit zájem českého státu při přípravě projektu nové jaderné elektrárny Dukovany 2,” napsal na Twitter.

Pan Jaroslav Míl byl jediný (kromě zástupců demokratické opozice), kdo 27. 1. na schůzce předsedů stran, premiéra Babiše, ministra Havlíčka a šéfa ČEZ Beneše opakovaně řekl, že Rusko a Čína by ani neměly být řešiteli případného tendru.

— Ivan Bartoš (@PiratIvanBartos) March 29, 2021

Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová zase uvedla, že na místě je odvolání ministra průmyslu a obchodu Havlíčka. „Pan Havlíček odvoláním vládního zmocněnce pro jádro Míla potvrdil, že jeho cílem je umést cestu Rosatomu,” sdělila.

„Odvolání je na místě. Ale jeho. Ohrožuje bezpečnost naší země. Pane Andreji Babiši, pokud by Vám šlo o tuhle zemi, jste již na cestě s návrhem odvolání,” dodala.

Předseda lidovců Marian Jurečka to zase označil za klasickou personální politiku premiéra Babiše. „Když je někdo odborník, nikoli jen loutka vlády, a začne říkat své odborné názory, stane se časem nepohodlným. Premiér tyto lidi odstraňuje. To nyní potkalo i vládního zmocněnce pro jádro pana Míla. Je to škoda pro tuto zemi,” komentoval.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Zdroj