Odvolejte Havlíčka, chtějí po Babišovi opoziční zákonodárci

3 měsíce starý 11

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) Foto: Jan Handrejch, Právo

Odvolejte Havlíčka, chtějí po Babišovi opoziční zákonodárci

Signatáři dopisu Havlíčkovi vyčetli, že namísto toho, aby zajišťoval pomoc podnikatelům postiženým krizí, se stará o to, jak zajistit Rosatomu účast v projektu dostavby Dukovan, čímž podle nich dokazuje, že mu primárně nejde o zájmy ČR.

„Ministr Havlíček ohrožuje bezpečnost ČR a měl by být okamžitě odvolán,” uzavřeli zákonodárci.

Ministr Havlíček svým konáním ohrožuje bezpečnost ČR. Faktickým přizváním Rosatomu do tendru na dostavbu Dukovan jedná proti zájmům ČR. Musí za to nést politickou odpovědnost. V dopise proto vyzýváme A. Babiše, aby K. Havlíčka okamžitě odvolal ze všech vládních postů. pic.twitter.com/kGpVX7PGyE

— Marek Hilšer (@MarekHilser) March 26, 2021

Senátoři a poslanci poukázali na skutečnost, že české bezpečnostní služby varovaly před zapojením ruských a čínských firem do tendru. Zatímco čínský zájemce CGN by být osloven neměl, ruskému Rosatomu chtěl Havlíček poskytnout podklady k dostavbě bloků stejně jako zájemcům z Francie, Jižní Koreje a USA, respektive Kanady.

Ve Sněmovně rozhodnutí neobhájil

Rozhodnutí odeslat podklady uchazečům včetně Rosatomu oznámilo ministerstvo průmyslu ve čtvrtek. Havlíček se to pokoušel v pátek hájit ve Sněmovně, ale jelikož hrozilo, že by debata mohla ohrozit projednání žádosti vlády o prodloužení nouzového stavu, slíbil premiér Andrej Babiš (ANO), že záležitost probere v pondělí Bezpečnostní rada státu i vláda.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Zdroj