Odvolejte Havlíčka, vyzvala Babiše pětice opozičních lídrů. Kritizují postup v tendru na dostavbu Dukovan

3 měsíce starý 11

Předsedové pěti opozičních stran vyzvali premiéra Andreje Babiše (ANO), aby podal návrh na odvolání vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) z vlády. Důvodem je postup s tendrem na stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Lídři Pirátů, ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN to řekli na čtvrteční tiskové konferenci ve sněmovně. Vyjádření Babiše zjišťujeme.

Praha 14:18 1. dubna 2021

Předseda Pirátů Ivan Bartoš | Foto: Pirátská strana | Zdroj: Flickr | CC BY-SA 2.0,©

Opoziční lídři také žádají, aby Stálý výbor pro výstavbu nových jaderných zdrojů zasedl dříve než 29. dubna, na kdy je jednání naplánováno.

Tendr šitý na míru Rusku? Reportérky Trachtová a Magdoňová o manévrování ministra Havlíčka ohledně Dukovan

Číst článek

Kritiku opozice minulý týden vyvolalo oznámení ministerstva průmyslu, podle kterého Česko v tendru na blok neosloví čínskou společnost CGN, zůstat by ale mezi uchazeči měl mimo jiné ruský Rosatom. Zůstat by tak měli čtyři uchazeči - kromě Rosatomu ještě francouzská EdF, jihokorejská KNHP a kanadsko-americký Westinghouse.

Tendr vypíše až příští vláda. Po případném převzetí politické odpovědnosti po volbách by pětice opozičních stran nepočítala s firmami z Číny a Ruska, řekl předseda STAN Vít Rakušan.

„Všichni politici, kteří chtějí pustit ruské firmy do jakékoli spoluúčasti na budování Jaderné elektrárny Dukovany, hazardují s národní bezpečností a bezpečnou budoucností,“ uvedl šéf ODS Petr Fiala.

Pět opozičních demokratických stran společně vyzvalo premiéra Andreje Babiše, aby odvolal z vlády vicepremiéra Karla Havlíčka a aby vláda nepodnikala žádné kroky k oslovení možných zájemců o stavbu nového bloku Dukovan firmami z Ruska ani z Číny. pic.twitter.com/1wwNsPBF27

— Josef Kopecký (@PepaKopecky) April 1, 2021

Podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky není účast Rosatomu v tendru zárukou nízké ceny výstavby. Z podkladů, které opozice dostala, vyplývá, že za poslední roky nejlevnější jaderný zdroj dokázali vystavět dodavatelé z Jižní Koreje, uvedl.

Míl ke svému odvolání: O vyšší prověrku mě nikdo nežádal. Ministr přestal komunikovat

Číst článek

Ve společném prohlášení pětice lídrů vyzývá Babiše k odvolání Havlíčka z vládních postů. K tomu samému premiéra vyzvali i další zákonodárci minulý pátek.

Kabinet ANO a ČSSD by měl podle opozice plně respektovat stanoviska pracovní skupiny ministerstev vnitra a zahraničí, tajných služeb či Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost.

Právě tyto instituce vytvoří a též vyhodnotí bezpečnostní dotazník, který bude rozeslán zájemcům o stavbu bloku.

„Po případném převzetí politické odpovědnosti po parlamentních volbách bychom v projektu dostavby Dukovan pokračovali jenom s firmami, které nepředstavují geopolitické a bezpečnostní riziko pro Českou republiku. Byly by to země, kde je vymahatelnost práva jasná a daná, země, které proti České republice nevedou dlouhodobě hybridní útoky, země, které by se mohly stát při tak důležitém projektu České republice partnery,“ dodal Rakušan.

ČTK

Zdroj