Ohnivé peklo a trosky. Na dům rodině přistál meteorit, široko daleko nikdo jiný nežije

4 měsíce starý 12

Americký farmář Dustin Procita žijící v okrsku Nevada v Kalifornii zažil nevídané. Přímo na jeho dům totiž podle všeho dopadl meteorit. „Slyšel jsem velký hluk. Začal jsem cítit kouř, šel jsem na svoji verandu a byla kompletně v plamenech,“ řekl pro CNN Procita.

Sám nic neviděl. O tom, co mu zničilo dům, se dozvěděl až od sousedů a záchranných složek, které na místo dorazily hasit požár. „Říkají, že to byl meteorit. Vždycky jsem se díval na meteorické deště a podobné věci jako dítě, ale rozhodně jsem se netěšil na to, že přistane na mém dvorku nebo přímo na moji střechu,“ popsal muž.

Nevěřícně se na možnost, že by požár způsobil právě objekt z vesmíru, tvářil i kapitán místních hasičů Josh Miller. „Když mi o tom pověděl první člověk, řekl jsem si něco jako ‚OK, nechám si to na okraj.‘ Ale pak mi o tom začali povídat další dva, tři nebo čtyři lidé,“ zmínil pro CNN Miller. Hasiči měli s ohněm bojovat po několik hodin.

Majitel farmy Procita dodal, že v době zásahu byl zhruba 30 stop (tedy lehce přes devět metrů) od místa dopadu. „Říkají, že je to šance jedna ku čtyřem trilionům. Tak hádám, že je to, jako bych vyhrál v loterii,“ komentoval farmář. Společně s manželkou jim sice z domu zbyly trosky, ale dobře ví, že jen o malý kousek unikli jisté smrti.

Paradoxem je, že v místě dopadu se nachází Procitova farma, ale jinak zcela nic. Jde o tichou a téměř prázdnou lokalitu, na níž se maximálně pase dobytek. Podobné je to i v blízkých obydlených oblastech. „Místní lidé jsou multigenerační chovatelé dobytka a rančeři,“ zmínil pro CNN Procita.

Zdroj