Ohromný požár zachvátil rafinérii u Jakarty

3 měsíce starý 14

Požár vypukl v pondělí 0:45 místního času (19:45 SELČ) v rafinérii indonéské státní ropné společnosti Pertamina v provincii Západní Jáva, asi 225 kilometrů východně od metropole Jakarty. Na televizních záběrech z dopoledne místního času bylo stále vidět plameny a hustý černý dým stoupající nad místem neštěstí.

Kouř stoupající z rafinérie

Foto: Antara Foto, Reuters

Obyvatelé blízké vesnice Balongan na západě Jávy byli přesunuti do dvou evakuačních center. Komplikovala to opatření kvůli covidu.

„Napřed jsme ucítili silný puch paliva, tak silný, že mě bolel nos. A slyšeli jsme údery blesků,“ řekl Metro TV jeden z obyvatel žijící u rafinérie. I představitelé firmy Pertamina zmínili, že v době propuknutí požáru v oblasti hustě pršelo a byly vidět blesky. Dodali, že se příčina požáru vyšetřuje.

Zkoumat se bude i to, zda rafinérie zabírající plochu 340 hektarů není příliš blízko obytných oblastí. To se má zjistit i u dalších rafinérií.

Požár rafinérie v Indonésii

Foto: Antara Foto, Reuters

Rafinérie s produkcí 125 000 barelů zásobuje ropnými deriváty Jakartu a okolí. Pertamina uvedla, že „dodávky paliva nejsou narušené a pokračují“. Podle BBC ale není jasné, jak se havárie projeví na dodávkách pro výrobce plastů v oblasti.

Činnost v rafinérii, která je docela moderní a otevřena byla v roce 1994, by mohla být obnovena během čtyř až pěti dnů, sdělila firma. Nebyly totiž poškozeny linky na zpracování ropy, jen hořely zásobníky.

Zdroj