‚Ohromující vzorec lží a výmyslů.‘ Federální úřady obžalovaly amerického politika Santose z podvodu

6 měsíce starý 6

Republikánského člena americké Sněmovny reprezentantů George Santose ve středu federální prokurátoři obvinili z podvodu, praní špinavých peněz a krádeže veřejných prostředků. Santos byl zatčen a ocitl se ve vazbě federálního soudu na Long Islandu. Před soudem politik následně uvedl, že se cítí být nevinný, napsala agentura AP. Asi pět hodin poté, co se vzdal úřadům, byl pak Santos propuštěn na svobodu na kauci 500 000 dolarů (10,7 milionu korun).

Washington 22:31 10. května 2023

Republikánský člen americké Sněmovny reprezentantů George Santose | Foto: Shannon Stapleton | Zdroj: Reuters

Čtyřiatřicetiletý Santos v posledních měsících čelí několika vyšetřováním kvůli vymyšlenému životopisu a podezřelým finančním praktikám. Federální soud v New Yorku ho nyní viní z celkem 13 bodů obžaloby. V případě odsouzení mu hrozí až 20 let vězení.

Trump se podle soudu dopustil sexuálního zneužití, poškozené novinářce porota přiznala 5 milionů dolarů

Číst článek

„Jde o hon na čarodějnice,“ uvedl Santos krátce poté, co se objevil před soudem. „Budu bojovat a očistím své jméno,“ dodal. Jak rovněž doplnil, ze své funkce neodstoupí a povede kampaň za své znovuzvolení.

Santos řekl před soudem jen pár slov, slyšení trvalo asi 15 minut. Jeho advokát Joseph Murray rovněž potvrdil, že má Santos v plánu pokračovat ve své kampani za znovuzvolení, a požádal soudkyni o povolení volně cestovat, i když cestovní pas musel odevzdat. „Konečně se můžeme vypořádat se všemi těmito obviněními,“ řekl Murray novinářům, když vstupoval do soudní síně.

Santos byl zvolen do sněmovny loni v listopadu v obvodu zahrnujícím části Long Islandu a Queensu v New Yorku. Ještě než se stihl v lednu ujmout funkce, začal vycházet najevo „ohromující vzorec lží a výmyslů“ kolem jeho osoby, jak uvádí CNN. Santos přesto zůstává ve funkci a nedávno oznámil, že se bude ucházet o znovuzvolení.

Kongresman přiznal, že v kampani lhal o svém židovském původu, o tom, že vystudoval vysokou školu, nebo o tom, že pracoval jako investor na Wall Street. Otazníky se vznáší i nad dalšími částmi jeho životopisu od bydlení až po jméno či někdejší manželství kongresmana, který se označuje za homosexuála.

Potenciálně závažnější jsou pro Santose nejasnosti kolem jeho podnikatelských aktivit a financování kampaně. Podle ministerstva spravedlnosti mimo jiné zneužil peníze z kampaně na osobní účely - například na nákup oblečení od módních návrhářů či umoření osobních dluhů.

ČTK

Zdroj