Okamura čelí exekuci. Novináře označil za mediální žumpu, k omluvě ho nedonutil ani soud

2 měsíce starý 59

Pokud se Okamura neomluví ani po první pokutě, může exekutor ukládat další sankce, které připadají státu. Ve středu o tom informoval web Hlídací pes. „Exekuce je součástí naší snahy o obranu nezávislých médií v Česku. Není možné, aby na ně lidé jako Miloš Zeman, Andrej Babiš či Tomio Okamura a další nepřátelé svobody slova lživě a beztrestně útočili,“ uvedl zakladatel Hlídacího psa a ředitel Ústavu nezávislé žurnalistiky Ondřej Neumann.

Spor se týká výroků z konce roku 2017. Okamura na Facebooku reagoval na článek, ve kterém autorka tvrdí, že politik v majetkovém přiznání neuvedl prodej podílu v pražské restauraci. Ten by musel evidovat v případě, pokud by částka přesáhla 100 tisíc korun. U prvoinstančního soudu ale zaznělo, že Okamura podíl prodal za 20 tisíc korun.

Okamura po vydání článku na sociální síti uvedl, že je web podvodný a „spojený s penězi George Sorose“. „Nemá smysl jakkoli věřit takovým novinářům, je to jedna velká mediální žumpa s cílem obelhávat dokola občany,“ napsal tehdy šéf SPD.

Předseda odvolacího senátu pražského vrchního soudu Jiří Čurda letos v květnu uvedl, že „reakce žalovaného přesáhla meze oprávněné kritiky“. Článek na webu HlídacíPes.org sice podle Čurdy obsahoval chyby, následná kritika by se však měla pohybovat v určitých mantinelech. Potvrdil tak prvoinstanční verdikt, zamítl Okamurovo odvolání a rozhodl o tom, že šéf SPD musí na svém facebookovém profilu zveřejnit omluvu.

Redakce CNN Prima NEWS kontaktovala Okamuru s žádostí o vyjádření, zda se hodlá omluvit, nebo jestli bude platit pokuty spojené s exekucí. Odpověď poskytla tisková mluvčí SPD Barbora Šťastná: „K zastupující advokátní kanceláři je podáno dovolání, protože nejsme s rozsudkem spokojeni, a zároveň je podána žádost o odklad výkonu rozhodnutí. Soud ale v těchto věcech zatím nerozhodl.“

Zdroj