Okamurova SPD navrhuje rozdělit republiku na pouhé tři zemské celky - iDNES.cz

5 měsíce starý 14
SPD navrhuje rozdělit Českou republiku na pouhé tři zemské celky, které by nahradily současných 13 krajů. Státní rozpočet by díky našemu návrhu ušetřil 5 miliard korun ročně. Zeměmi by podle našeho návrhu zákona měly být od příštího roku Čechy, Moravskoslezská země a hlavní město Praha. Náš návrh nyní projedná vláda.

Zemské uspořádání platilo na území nynější ČR do roku 1949. V roce 1918 tehdejší republika převzala členění na zemi Českou, zemi Moravskou a zemi Slezskou. Samosprávu získaly na deset let v roce 1928, kdy byla Morava a Slezsko sloučeny v zemi Moravskoslezskou. Zákonem z konce roku 1948, po nástupu komunistů, země nahradilo 13 krajů podobně jako nyní, střední Čechy patřily pod Pražský kraj. V roce 1960 byly kraje pospojovány do sedmi regionů a Praha získala postavení kraje.

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/spd-cesko-navrh-zemske-usporadani.A210329_151141_domaci_kzem


Poslanci SPD navrhli zavést nové zemské uspořádání, které by nahradilo kraje. Zeměmi by podle předlohy měly být od příštího roku Čechy, Moravskoslezská země a hlavní město Praha. Návrh, který má ambici nepřímo změnit ústavu, pravděpodobně v předvolebním období přija...
Zdroj