Okamžitě zastavte palbu! znělo z galerie. Výtržníky ve švédském parlamentu předala ochranka policii

před 2 měsíce 62

Nejméně pět lidí musela ve středu dopoledne z galerie jednacího sálu švédského parlamentu vyvést ochranka, protože svými výkřiky rušili projev ministra zahraničí Tobiase Billströma i následnou debatu s poslanci. Zastavte palbu! Izrael páchá genocidu! Každý vidí a slyší, jak v Gaze umírají děti, křičeli výtržníci.

Poprvé schůzi přerušili už během úvodního projevu, v němž ministr představil zahraniční politiku vlády v tomto roce. Rozruch na galerii vzbudila jeho slova týkající se války mezi Izraelem a Hamásem: „Švédsko podporuje legitimní právo Izraele bránit se proti Hamásu v souladu s mezinárodním právem a mezinárodním humanitárním právem“. Billström také zopakoval požadavek, že Hamás musí propustit všechna izraelská rukojmí.

Protesty nepřestaly, ani když předseda parlamentu dotyčné upozornil, že je nechá vyvést ochrankou. Pokračovaly i poté, co ministr mluvil o nutnosti uzavřít humanitární příměří a „nepřijatelném násilí osadníků na Západním břehu“. Další vlnu nelibosti pak vzbudila debata o zastavení podpory pro UNRWA, agentury OSN pro palestinské uprchlíky. „Izrael páchá genocidu, jak to můžete tolerovat?!“

„Není dovoleno a není v souladu s demokratickými principy narušovat zasedání parlamentu,“ řekl jeho předseda Andreas Norlén. Vyzval ochranku, aby lidi okamžitě odvedla. Nejméně jednu osobu zatkla policie. Protesty během dne probíhají také před parlamentem, kde lidé demonstrují mimo jiné s transparenty s nápisem „zastavte obchod se zbraněmi s Izraelem“.

Přečtěte celý článek