Okolo Vrbětic se investuje. Obce se pustily do oprav a stavby silnic, chodníků, budov i tenisového kurtu

5 měsíce starý 56

Je to osm let od chvíle, kdy při prvním výbuchu skladů ve Vrběticích na Zlínsku zemřeli dva lidé. Poté, co bezpečnostní složky zjistily, že do výbuchů byli zapojení ruští agenti, stát rozhodl o nároku dotčených obcí i občanů na odškodnění. Ti už mají peníze na svých účtech.

Vrbětice 20:16 18. října 2022

Obec Lipová | Foto: Roman Verner | Zdroj: Český rozhlas

Zasažené obce – Vlachovice, Lipová, Haluzice, Bohuslavice nad Vláří a město Slavičín – peníze dostaly už dříve, jednalo se celkem o 309,5 milionů korun. Zlínský kraj obdržel 59 milionů korun.

Jak obce v okolí Vrbětic využijí peníze z odškodného?

Ve Vlachovicích už začali s prvními projekty, na které by bez odškodnění neměli peníze a museli by čekat na dotace. Jak potvrdil starosta Zdeněk Hověžák (STAN), první investice je už dokončená – zasíťování v lokalitě Nivy pro 11 rodinných domů. Obec tam postavila taky část cyklostezky a dokončila rekonstrukci prostor obecního úřadu.

„V příštím roce a v těch dalších letech budeme připravovat velké významné investice, jako je hasičská zbrojnice, přestavba bývalé školy ve Vrběticích a další a další. Samozřejmě budeme zkoušet pomoc dotační, ale když se nám to nepodaří, budeme investovat z vlastních,“ dodává Hověžák.

Chodník i tenisový kurt

Obec Lipová na Zlínsku běžně hospodaří s ročním rozpočtem 6 milionů korun. Na odškodnění získali celkem 36 milionů korun, a tak si podle nezávislého starosty Miloslava Svárovského můžou dovolit zaplatit větší investice navíc.

Odškodnění za výbuch získají i lidé bez trvalého pobytu v obcích kolem Vrbětic, rozhodl Ústavní soud

Číst článek

Plánují proto stavbu komunikace k novým domům. „K těm, které jsou rozestavěné, nebo některým, kde se už dokonce bydlí. Máme v plánu také výstavbu chodníku u hlavní silnice směrem na Haluzice a plánujeme opravu tenisového kurtu,“ popisuje Svárovský.

Část peněz využije obec Lipová i na vyšší náklady za energie, například v knihovně nebo v tělocvičně.

Odškodnění dostali také obyvatelé zasažených obcí. K červnu 2022 jim ministerstvo vnitra vyplatilo více než 298 milionů korun. Naopak odškodnění dosud nedostali podnikatelé anebo zemědělci, kteří i několik let nemohli na svých pozemcích hospodařit.

Veronika Žeravová, Růžena Vorlová

Zdroj