Oldřich Říha se před 75. narozeninami díky nové desce cítí znovu na startu

4 měsíce starý 22

foto Frontman skupiny Katapult Oldřich Říha vystoupil se svou skupinou 9. února 2018 ve Stochově na Kladensku.

Praha - Kytarista a zpěvák Oldřich Říha se před 75. narozeninami díky nové desce Nostalgia, kterou natočil se svou kapelou Katapult, cítí znovu na startu. Před půlkulatinami, které připadnou na 18. května, se mu zdá, že se novými písněmi vrátil na začátek adolescence a podruhé v životě dospěl. Svůj život vidí jako příběh chlápka, který se nevzdal, protože chce stále hrát. Říha to uvedl v rozhovoru s ČTK.

"Díky lásce k muzice si mohu dovolit říct, že jsem omládnul o patnáct až osmnáct let," řekl Říha.

Říha se s Katapultem v obměněné sestavě vrátil s deskou Nostalgia po nucené pauze způsobené pandemií koronaviru. Novou sestavu s ním tvoří baskytarista Karel "Bigman Kodl" Dvořák a hostující bubeník Václav Zima. Vedle vydání alba kapela také vyrazí na turné. První koncerty se uskuteční 2. června v sokolovně v Chlumci nad Cidlinou a o den později v Letním kině v Lysé nad Labem.

"Mým úkolem do budoucnosti je teď sehnat stálého bubeníka do Katapultu. Také mám plány s (baskytaristou) Karlem Kodlem. Říkal jsem mu, že tím, jak hraje, bude značnou hvězdou," uvedl Říha.

Pražský rodák Říha, který vedle narozenin v tomto roce oslaví 60 let na scéně, v historii Katapultu překonal mnohá těžká období. Z nejsilnější a nejznámější sestavy zůstal sám. V roce 2007 nečekaně zemřel ve věku 61 let bubeník Katapultu Anatoli "Tolja" Kohout, o dva roky později i jeho hudební souputník baskytarista Jiří "Dědek" Šindelář. V den, kdy Říha zahájil sérii vzpomínkových koncertů na "Dědka", zemřel další bubeník Katapultu Karel "Káša" Jahn. Skupinu provázely i zákazy a nevraživost části hudebních kritiků. Mnohé z těchto věcí Říha podle svých slov překonal díky štěstí.

"To šestí je vykoupené tím, že si člověk musel stokrát projít peklem. Své krédo jsem opsal z filmu Nekonečný příběh, kde drakopes Falco říká: Nikdy se nevzdávej, štěstí si tě najde. Já jdu vždycky proti větru, za svým, vím, co chci, jak věci posouvat a nikdy nepodlehnu osudové ráně," prohlásil Říha, který se také vrhl na podnikání, založil vlastní studio a stal se producentem.

Katapult je známý jednoduchou muzikou a srozumitelnými texty. Říha, který však v minulosti na albech Katapultu zhudebnil i poezii Františka Gellnera nebo Françoise Villona, před časem překvapil zhudebněním Sonetu 66 Williama Shakespeara přeloženého Martinem Hilským. "Dopsal jsem k tomu sonetu vlastní text na refrén, aby byla nějaká naděje. Potřeboval jsem k tomu od Hilského souhlas pro Ochranný svaz autorský, a pan profesor s tím neměl žádný problém. Je to úžasný chlap a srozumitelnost jeho překladů mě úplně vykolejila," podotkl.

Spolu s Jiřím "Dědkem" Šindelářem, se kterým Říha hrál již od roku 1964, a Vladimírem Krampolem založil v roce 1974 v Plzni kapelu Mahagon. Po přesídlení do Prahy se Říha uchytil ve skupině Františka Ringo Čecha, kde hrál například po boku Jiřího Schelingera či Viktora Sodomy. Poté se dal znovu dohromady s "Dědkem" a obnovil původní kapelu. V Praze však jeden Mahagon již hrál, a tak využili návrhu nového bubeníka Anatoli "Tolji" Kohouta, který přišel z rozpadlé skupiny Katapult i s volným názvem. První singl (Půlnoční závodní dráha/Lesní manekýn) vyšel Katapultu na jaře 1976, o dva roky později následovala první dlouhohrající deska.

Za svoji kariéru se Říha seznámil se stovkami lidí, svoje 75. narozeniny však oslaví v soukromí. "Kdysi jsem zval na oslavy hodně lidí, ale teď ode všeho vypnu a užiju si to se svoji ženou Janou, protože ona stojí padesát let po mém boku a všechno se mnou prožívá," sdělil oslavenec.

Zdroj