Omezení akcí, kadeřnictví, škol i MHD. Co vše Válkovi dovolí pandemický zákon?

4 týdny starý 32

Jaká opatření nová vláda zavede, změní nebo zruší, bude jasno ve středu odpoledne. Jisté je, že sobotní půlnocí skončí nouzový stav, v jehož rámci restaurace zavíraly ve 22 hodin a platil zákaz vánočních trhů. Už od nedělní půlnoci by se tak mohly konat velké oslavy či diskotéky zcela bez omezení. Tedy i divoké večírky na silvestra.

Omezení počtu osob i bez nouzového stavu

Vláda tomu chce předejít, apeluje proto na osobní zodpovědnost Čechů. Podle informací CNN Prima NEWS je navíc ve hře vyhlášení opatření týkajícího se omezení počtu osob na jednom místě. To může vláda učinit i podle pandemického zákona a bez nutnosti nouzového stavu.

„Ministerstvo zdravotnictví, krajská hygienická stanice nebo Hygienická stanice hlavního města Prahy může za účelem likvidace epidemie COVID-19 mimořádným opatřením nařídit zákaz nebo omezení konání veřejných nebo soukromých akcí, při nichž dochází ke kumulaci osob na jednom místě, nebo stanovení podmínek jejich konání snižujících riziko přenosu onemocnění COVID-19, včetně stanovení maximálního počtu fyzických osob, které se jich mohou účastnit,“ uvádí se v pandemickém zákoně.

Ministerstvo nebo hygieny mohou dále zasáhnout do činností některých služeb, jako jsou kadeřnictví, manikúra či solária, dále do fungování škol nebo MHD. K uzavření provozoven ani k dalšímu výraznějšímu omezování by podle informací redakce zatím dojít nemělo. I přesto je nová vláda bdělá a plán na to, že by se situace zhoršila, má, ale nechce ho zatím prozrazovat.

To, že právě cesta omezení počtu osob na jednom místě a doba, po kterou se lidé setkávají, jsou dva směry, kterými se vláda bude ubírat, potvrdil už v nedělní Partii na CNN Prima NEWS ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Změny v lyžařských areálech

Je pravděpodobné, že dále kabinet vyjde vstříc požadavkům lyžařských areálů a školákům, kteří se chystají na lyžařský kurz. „Podmínky, tak jak jsou nastavené, by měly zůstat stejné, protože jsme se shodli na tom, že je to nastaveno adekvátně a stejně jako v okolních lyžařských zemích,“ uvedl pro CNN Prima NEWS ředitel Asociace horských středisek Libor Knot.

„Jediná změna by se měla týkat lyžařských výcviků, kde by u dětí měla být prodloužena platnost PCR testů až na týden. Předpis je zatím u vleků na tři dny,“ dodal Knot. Rozdíl je tak v tom, že zatímco do penzionu nebo hotelu dětem stačí PCR test na sedm dnů, na vleky by si musely po třech dnech dělat test nový.

Vláda by mohla rozhodovat i o tom, jestli by vůbec PCR testy vrátila zpět do hry, a umožnila tak třeba i neočkovaným na sjezdovky nebo do restaurace vyrazit ve chvíli, kdy májí negativní test. To v současné době neplatí. Minulá vláda zavedla striktní systém O-N. Tedy pouze očkování nebo prodělání nemoci právě se snahou motivovat lidi k vakcinaci.

To, že by se obecně do hry zpět vrátily PCR testy především pro neočkované, Válek prosazoval již před nástupem do funkce. Problém se ale zdá být zřejmě v tom, že testů ani kapacit na jejich vyhodnocení není dostatek. Podle ministra však není navýšení kapacity problém.

Zdroj