Omezení počtu návštěvníků akcí kvůli covidu bylo podle Nejvyššího správního soudu nezdůvodněné

5 měsíce starý 42

Ministerstvo zdravotnictví v jednom z mimořádných opatření proti šíření covidu-19 nezdůvodnilo, proč stanovuje maximální počet návštěvníků stejně u vnitřních i venkovních koncertů a dalších akcí. Nejvyšší správní soud (NSS) rozhodl, že opatření, které platilo letos v lednu, bylo kvůli nepřezkoumatelnosti v rozporu se zákonem. Povinné kontroly návštěvníků prostřednictvím aplikace čTečka zákonu neodporovaly, plyne z rozhodnutí.

Brno 10:53 27. června 2022

Divadlo ABC | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Na soud se s částečným úspěchem obrátila promotérská agentura JVS Group, která pořádá velké koncerty a výstavy. Nejvyšší správní soud konstatoval nezákonnost opatření jen v bodech, které stanovily maximální počet návštěvníků na hromadných akcích. Koncertů, sportovních utkání a dalších podobných akcí se smělo účastnit maximálně 1000 lidí.

Diváci jsou ostražití a v grantech není dost peněz. Tuto krizi nemusí část z nás přežít, bojí se divadelníci

Číst článek

Pro jiné veřejné nebo soukromé akce opatření stanovilo limit 100 lidí, přičemž se v obou případech nerozlišovalo mezi vnitřními a venkovními akcemi. Opatření také nezohledňovalo charakteristiku prostoru, kde se akce konají, například kapacitu nebo možnosti větrání.

„Představují-li vnitřní a vnější prostory rozdílné riziko pro další přenos viru, bylo by logické, aby pro ně byly stanoveny samostatné podmínky (např. počet diváků), za kterých se mohou hromadné akce konat,“ stojí v rozhodnutí Nejvyššího správního soudu.

Opatření bylo podle soudu v dané části nepřezkoumatelné kvůli nedostatečnému odůvodnění. Kontroly očkování, testu či prodělané nemoci prostřednictvím aplikace čTečka soud označil za legitimní, zejména kvůli kontrole případných zfalšovaných potvrzení.

Opatření o povinném nošení respirátorů bylo nezákonné, rozhodl Nejvyšší správní soud

Číst článek

„Pouhá vizuální kontrola dokladu organizátorem akce nemusí k odhalení zfalšovaného dokladu stačit. Naopak kontrolou dokladu prostřednictvím aplikace čTečka může být ověřena platnost i pravost dokladu tím, že je naskenován a vyhodnocen QR kód uvedený na příslušném dokladu,“ popsali soudci.

Agentura JVS Group neuspěla ani s argumentem, že jí kvůli kontrolám vznikaly technické a personální náklady.

„Při současné cenové dostupnosti a technickém rozvoji tzv. chytrých zařízení lze předpokládat, že organizátor akce nebo jeho zaměstnanec chytrým telefonem nebo tabletem, na kterém by bylo možné aplikaci čTečka nainstalovat, disponuje,“ rozhodli soudci.

ČTK

Zdroj