Omezit kontakty lokálně, nebo celostátně? Hygieny řeší další postup

5 měsíce starý 134

Vláda v pátek projedná další protiepidemická opatření. Potvrdil to premiér Andrej Babiš (ANO). Podle informací Seznam Zpráv chystá vláda s hygieniky například omezení hromadných akcí. Opatření se dotknou také vánočních trhů.

Premiér připustil, že vláda může znovu vyhlásit nouzový stav. Pomohla by tak k řešení situace v nejzasaženějších krajích. Zároveň vyzval lidi nad šedesát let, aby omezili sociální kontakty a co nejdřív se naočkovali posilující dávkou proti covidu.

V zákulisí také zuří politická bitva o to, jakým způsobem další zpřísňování zajistit a kdo za něj ponese odpovědnost. V úterý se hejtmani se zástupci vlády v demisi shodli, že kvůli stavu epidemie covidu-19 není potřeba nyní vyhlásit nouzový stav. Především hejtmani zahlcených moravských krajů ale volají po dalších opatřeních na brzdění epidemie.

„Hejtmani chtějí nová omezení, ale odmítají nouzový stav. Tohle není normální,“ řekl v České televizi.

Zároveň se opřel do jihomoravského hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL), který na startu týdne na tiskové konferenci řekl, že by nouzový stav považoval za logický krok. Nemá však podporu u kolegů z nastupující pětikoalice, kteří nouzový stav odmítají. Babiš Grolichovi vyčetl, že o zpřísnění oficiálně nepožádal. „Tohle se přece nedělá prostřednictvím rozhovoru do televize,“ opáčil Babiš.

Reakci Grolicha Seznam Zprávy zjišťují.

Na další opatření apeloval také šéf Šéf Asociace krajů ČR a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). Vyzval lidi v kraji nad 65 let k dobrovolnému lockdownu a omezení kontaktů i v rodinách. Kuba však zdůraznil, že hejtmanství nemohou omezující opatření nastavit. Legislativní mantinely podle něj musí ošetřit Ministerstvo zdravotnictví a vedení hygien. „Je třeba si vyjasnit, zda Jihočeský kraj požádá oficiálně,“ dodal Babiš.

Především v moravských krajích je situace vážná. Třeba Zlínský kraj avizoval od pondělí omezení kulturních a společenských akcí nad sto lidí. Zvažuje se výrazné osekání vánočních trhů i doprovodných programů. To vše kvůli brzdění šíření viru. „Omezení, která žádá třeba hejtman (Radim) Holiš, musí schválit vláda na základě požadavků z krajů a pandemického zákona,“ potvrdil Babiš. Zároveň vyzval politické kolegy, ať si prostudují pandemický zákon.

Šéfové krajských hygien ve středu jednali online s hlavní hygieničkou Pavlou Svrčinovou i vedením Ministerstva zdravotnictví. Ředitelka moravskoslezských hygieniků Zuzana Babišová pro Seznam Zprávy avizovala, že oproti včerejším předpokladům mohou přijít nová celoplošná opatření.

„Zvažujeme různé varianty, ale teď se k tomu nemohu blíže vyjadřovat. Víceméně to vypadá tak, že ministerstvo na centrální úrovni bude zavádět opatření, nikoliv že by se zaváděla v regionech. Bylo nám řečeno, že na krajských úrovních by efekt nemusel být tak významný. Že by se lidé jen přelévali z kraje do kraje. Situace může být za chvíli podobná ve všech krajích, proto se to pravděpodobně uchopí na centrální úrovni,“ uvedla.

Nejhorší týdny přijdou

Situace v některých moravských nemocnicích je vážná. Koordinátor intenzivní péče ve Zlínském kraji Tomáš Gabrhelík podle predikcí předpokládá, že nemocnice v regionu nápor covidových pacientů nevydrží. Denně v kraji přibývá dvacet až třicet nově hospitalizovaných. „Pokud se matematické modely naplní, bude to velmi špatné. Počty jsou vyšší než je kapacita nemocnic Zlínského kraje,“ sdělil primář ARO oddělení zlínské nemocnice. Podobný scénář podle něj hrozí v dalších regionech.

Nejhorší týdny podle něj přijdou, očekává i převozy pacientů mezi kraji. „V tuto chvíli to nehrozí, ale ta situace nastane. Ve Zlínském kraji je jen pět nemocnic, v Moravskoslezském 27. Bijeme na poplach,“ zdůraznil. Uvítal by jakákoli opatření k brzdění epidemie. Zmínil omezení sociálních kontaktů a co nejrychlejší očkování.

Po jihomoravském Kyjově vyhlásila stav krajní nouze také vyškovská nemocnice. ČTK to potvrdil ředitel nemocnice Zdeněk Horák. Důvodem je šíření nemoci covid-19. Nemocnice vyčerpala všechna lůžka a není schopná vytvořit nové kapacity. Při dalším přidávání lůžek nemůže garantovat očekávaný rozsah a kvalitu poskytované péče.

Podobný krok už v úterý učinila jako první nemocnice v kraji Nemocnice Kyjov, která se téměř dostala do stavu, v němž se o pacienty na oddělení ARO s potřebou plicní ventilace nemůže postarat odborně vyškolený lékař.

Opatření přišla pozdě, říká starosta

V moravských krajích narychlo ruší akce spojené s Vánocemi. Týká se to třeba Kroměříže. Ve středu měli rozsvěcet vánoční strom a slavnostně zahajovat vánoční trhy. Kvůli včerejšímu rozhodnutí zlínského hejtmana, které ruší na následujících 14 dní veškeré akce nad sto lidí, se ale nic z toho dnes konat nebude. „Měli jsme nasmlouvaný program, domluvili jsme vystoupení Davida Kollera, videomapping a další akce kolem - ledovou plochu, program v domě kultury nebo v pivovaru. Jde o velké peníze,“ řekl starosta města Jaroslav Němec (Nezávislí).

Opatření, která požaduje kraj, kritizoval. „Ta situace tady neexistuje dva dny, máme tu už pátou vlnu pandemie. Čísla nezačala stoupat včera nebo předevčírem, ale už v září. Kdyby už tehdy byla nějaká opatření, tak ta naše situace je teď lepší a tohle vůbec nemusíme řešit. Přišlo to pozdě,“ řekl Seznam Zprávám.

Foto: David Neff, Seznam Zprávy

Zdroj