Omikronem se do dvou měsíců nakazí polovina Evropy. Není to žádná chřipka, varuje WHO

5 měsíce starý 24

V prvním týdnu roku 2022 se v evropském regionu nově infikovalo přes sedm milionů lidí. Počet nových nákaz se tak během dvou týdnů více než zdvojnásobil, uvedl Kluge. „Institut pro měření a vyhodnocování zdraví (IHME) předpovídá, že při tomto tempu bude v příštích šesti až osmi týdnech nakaženo omikronem přes 50 procent populace regionu,“ podotkl Kluge.

Podle něj data shromážděná v uplynulých týdnech potvrzují, že omikron je vysoce nakažlivý, vypadá to ale, že zasahuje spíše horní cesty dýchací než plíce a způsobuje mírnější příznaky než předchozí varianty. Zatím je však příliš brzy na to, aby bylo možné COVID-19 začít vnímat jako nemoc podobnou chřipce, zdůraznila Světová zdravotnická organizace.

Vir se rychle vyvíjí

V pondělí španělský premiér Pedro Sánchez uvedl, že Španělsko zvažuje, že začne koronavirus kontrolovat podobně jako chřipku a další endemické choroby. Jako jeden z důvodů zmínil výrazný pokles smrtnosti nemoci.

Zástupkyně evropské pobočky WHO v Kodani Catherine Smallwoodová to v úterý odmítla. „Pořád ještě existuje obrovská nejistota ohledně viru. Ten se navíc docela rychle vyvíjí a staví nás před stále nové výzvy. Určitě ještě nejsme v situaci, kdy bychom tuto chorobu mohli označit za endemickou,“ uzvařela.

Zdroj