ON-LINE: Češi si volí nové zastupitele i senátory. Místnosti se otevřou ve dvě odpoledne

1 týden starý 10

Volební místnosti budou otevřené v pátek od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin. Lidé se číslo volebního okrsku včetně adresy dozví z informačního letáku o volebním postupu. Ten jim už přišel poštou na adresu trvalého bydliště společně se sadou volebních lístků.

Pokud je člověk z nějakého důvodu neobdrží nebo si je zapomene doma, nic se neděje. Hlasovací lístky si může vyzvednout také přímo ve volební místnosti. Po obdržení úřední obálky od volební komise, u které se volič prokáže občanským průkazem či pasem, může přistoupit k hlasování.

Návod, jak křížkovat strany či kandidáty v komunálních volbách a jak volit ve volbách senátních, aby byl hlas platný, redakce CNN Prima NEWS zpracovala v podrobném přehledu.

Letošní volby již provází několik kontroverzí. Opozice vládu často kritizuje za to, jak se vypořádává s energetickou krizí. Proto hnutí ANO i SPD komunální a senátní volby označují jako referendum o kabinetu premiéra Petra Fialy (ODS). Pětikoalice takový pohled odmítá s tím, že krizi zvládá a že v žádném případě nejde o sněmovní volby.

Hnutí ANO se také nelíbí, že vláda volby nezorganizovala tak, aby mohli volit lidé nemocní covidem z izolace. Členové ANO i proto žádají rezignaci ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), který podle nich manažersky selhal.

Zdroj