ON-LINE: Denní počet obětí v Brazílii se blíží čtyřem tisícům

3 měsíce starý 6

6:30 - V Brazílii zemřelo za poslední den 3869 lidí, takže padlo dosavadní den staré maximum. Za březen tam v souvislosti s nákazou úřady evidují 66 500 úmrtí, tedy téměř dvakrát více, než v dosud nejsmrtelnějším červenci minulého roku.

Podle AFP tam od začátku pandemie zemřelo již 321 515 lidí a nákaza se potvrdila u více než 12,6 milionu obyvatel této asi 210 milionové země. Za poslední den bylo odhaleno dalších 90 000 nakažených.

„V historii Brazílie jsme nikdy nebyli svědky jediné události, která by za 30 dní zabila tolik lidí,” řekl bývalý šéf zdravotní komise severovýchodního regionu země Miguel Nicolelis. Podle něj by země mohla do července dosáhnout hranice půl milionu zemřelých.

6:26 - Německo od půlnoci prodloužilo o dva týdny stálé kontroly na hranicích s Českou republikou. O prodloužení kontrol na česko-německých hranicích do nejméně 14. dubna Berlín informoval v úterý, zdůvodnil ho vysokou míru nákazy koronavirem v Česku.

6:22 - Itálie rozhodla o povinném očkování všech zdravotníků.

6:21 - Na východě Rakouska ode dneška do 6. dubna začínají platit přísnější opatření, mimo jiné musí zavřít všechny obchody kromě těch, které poskytují nutné zboží denní potřeby. Zavřena budou také kadeřnictví a masážní salony. Kromě toho mají lidé během svátečních dnů chodit ven pouze na procházky, sportovat nebo kvůli vyřízení naléhavých záležitostí. Opatření platí pro Vídeň, Dolní Rakousy a Burgenland

Pendleři z České republiky se budou muset na rakouských hranicích prokázat negativním testem na koronavirus dvakrát za týden. Dříve to stačilo jednou týdně.

6:17 - Jedna šarže vakcíny Johnson & Johnson vyrobená v Baltimoru nedopovídá standardům. Ke znečištění jedné ze složek došlo v důsledku lidské chyby v závodě Emergent Biosolutions, který pracuje i pro firmu AstraZeneca. Zatím není jasné kolik dávek vakcíny se nebude moci použít.

6:13 - Slovinská vláda ode dneška do 11. dubna zavedla další lockdown, při kterém se uzavřou školy, obchody i kulturní a náboženské instituce. Zakázány jsou i cesty mezi okresy či setkávání více lidí. Výjimka bude platit přes velikonoční svátky, kdy se bude moci setkat až šest lidí ze dvou domácností spolu s dětmi. Lidé budou povinni nosit roušky i ve venkovních prostorách.

6:10 - V americkém státě Kalifornie se dnes po zhruba roce otevřou zábavní parky včetně Disneylandu a na tribuny stadionů se mohou vrátit sportovní fanoušci. Zábavní parky, organizátoři kulturních akcí či sportovní týmy však nesmějí prodávat vstupenky nikomu, kdo žije mimo Kalifornii. Kapacita míst je omezena na 15 až 35 procent.

Zdroj