Mírová jednání mezi Kyjevem a Moskvou v tureckém Istanbulu (Ministerstvo zahraničí Ukrajiny / se souhlasem)

Mírová jednání mezi Kyjevem a Moskvou v tureckém Istanbulu | FOTO: Ministerstvo zahraničí Ukrajiny / se souhlasem

Ukrajinská delegace na dnešních vyjednáváních v Istanbulu navrhla ruské straně systém bezpečnostních záruk. Pokud by fungoval, Kyjev přijme neutrální status Ukrajiny, uvedl podle agentury Reuters jeden z ukrajinských vyjednavačů. Nejprve však podle něj musí na celé Ukrajině zavládnout mír. Podle šéfa ruské delegace byla jednání konstruktivní, návrhy Kyjeva nyní prostuduje ruský prezident Vladimir Putin.

Posun při dnešním jednání byl podle ukrajinské delegace dostatečný k tomu, aby se Putin setkal se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Podle ruské delegace je setkání na nejvyšší úrovni možné pouze v případě, že ministerstva zahraničí obou zemí stvrdí dohodu.

Dále čtěte

(Týdeník FORUM)

Nový Týdeník FORUM: Strašlivé číslo 86 a reportáž ze Lvova, kde „chce každý bojovat s Rusem“

číst článek »

Návrhy Kyjeva by rovněž zahrnovaly patnáctileté konzultační období o statusu Ruskem anektovaného Krymu a mohly by vstoupit v platnost pouze v případě úplného příměří, řekli vyjednavači novinářům v Istanbulu. Jakoukoliv dohodu také musí schválit Ukrajinci v referendu.

Jedná se o dosud nejpodrobnější a nejkonkrétnější návrhy, které Ukrajina ohledně dohody s Ruskem zveřejnila, napsala agentura Reuters. Garanty navrhovaného bezpečnostního systému by se mohly stát Polsko, Izrael, Turecko a Kanada, uvedla ukrajinská delegace.

Rusko také výrazně omezí své vojenské aktivity v okolí Kyjeva a Černihivu, oznámil po ukončení mírových rozhovorů náměstek ruského ministra obrany Alexandr Fomin. Krok zdůvodnil zlepšením vzájemné důvěry a vytvořením podmínek vhodných pro dosažení dohody, píše agentura TASS.

 • Kvůli válce na Ukrajině uvažuje Německo o nákupu protiraketového deštníku a bude více investovat do armády. V dnešním rozhovoru pro stanici ARD to řekl německý kancléř Olaf Scholz.
 •  U ruského miliardáře Romana Abramoviče a dalších nejméně dvou lidí zapojených do jednání mezi Moskvou a Kyjevem o ukončení války na Ukrajině se tento měsíc po schůzce v Kyjevě objevily příznaky možné otravy. S odvoláním na nejmenované osoby obeznámené s věcí to dnes napsal deník The Wall Street Journal (WSJ). S podobnou informací zároveň přišla investigativní skupina Bellingcat, která hovoří o symptomech odpovídajících „otravě chemickou zbraní“. Ukrajinští představitelé zprávy o údajné otravě nepotvrdili a varovali před spekulacemi a nepodloženými informacemi.
 • V Mariupolu zemřelo od 1. března, kdy začalo obléhání města ruskými silami, podle odhadů místních úřadů téměř 5000 lidí, uvedl web Ukrajinska pravda. V izolovaném městě podle stejné statistiky, na níž se web odvolává, zůstává okolo 170 tisíc lidí. Starosta města dnes zdůraznil, že všechny obyvatele, kteří ve městě zůstávají, je třeba evakuovat. V Kyjevě zemřelo od začátku bojů podle starosty města Vitalije Klička 100 lidí.
 • Ukrajinská armáda za poslední den zničila čtyři ruská letadla, jeden vrtulník a dva bezpilotní letouny, oznámil v pondělí ukrajinský generální štáb. Ruské síly podle Moskvy za posledních 24 hodin sestřelily tři ukrajinské letouny a transportní helikoptéru a zničily rozsáhlé sklady s municí používané pro zásobování ukrajinských jednotek u Kyjeva. Údaje zveřejňované válčícími stranami nelze spolehlivě ověřit. Ukrajinské jednotky hlásí dílčí úspěchy z okolí Kyjeva včetně znovudobytí města Irpiň. Ruské jednotky podle ukrajinské strany i zjištění britských zpravodajců zásadně nepostoupily.
 • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že některé ukrajinské starosty, unesené ruskými okupanty, našli mrtvé, jiné zase nelze najít vůbec.
 • Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) z Ukrajiny odešly do zahraničí od začátku války téměř čtyři miliony lidí. Až 90 procent uprchlíků tvoří ženy a děti.

Situaci na Ukrajině sledujeme ON-LINE:

 • 23:38

  Zelenskyj vyjádřil opatrnost ohledně ruského slibu omezit vojenské akce

   (ČTK) Signály, které zazněly z mírových rozhovorů s Ruskem, lze označit za pozitivní, ale nepřehluší výbuchy ruského ostřelování. V projevu k národu to uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Reagoval tak na poslední kolo jednání mezi zástupci Kyjeva a Moskvy.

  Podle agentury Reuters vyjádřil opatrnost ohledně ruského slibu omezit vojenské akce v některých oblastech jeho vlasti a prohlásil, že Ukrajina nepoleví ve svém obranném úsilí.

  „Nevidíme důvod, proč věřit slovům představitelů agresorského státu,“ citovala Zelenského ruská služba stanice BBC. Kyjev podle něj může věřit pouze konkrétnímu výsledku jednání.

  Rusko během dne uvedlo, že omezí vojenské operace v okolí hlavního města a na severu Ukrajiny. Podle Zelenského však situace v zemi navzdory tomuto prohlášení není snazší. „Ruská armáda má stále významný potenciál pokračovat v útocích proti našemu státu,“ uvedl ukrajinský prezident.

 • 23:08

  Rosatom údajně informoval ruskou vládu o svém záměru odstoupit od projektu rozšíření jaderné elektrárny Paks

  Intellinews.com: Ruská jaderná společnost Rosatom údajně informovala ruskou vládu o svém záměru odstoupit od projektu rozšíření jaderné elektrárny Paks z důvodu vyšší moci, uvedl server 24.hu s odvoláním na ruské zdroje citující generálního ředitele Rosatomu Alexeje Lichačeva.
  Rozšíření projektu Paks, který je největší investicí v Maďarsku v historii, vyžaduje, aby ruská státní skupina pro atomovou energii Rosatom postavila dva nové reaktory za 12,5 miliardy eur na základě mezivládní dohody z roku 2014. Rusko poskytne půjčku ve výši 10 miliard eur na financování 80 % nákladů.
  Podle zdrojů již Rusko na investici, kterou by mohly zbrzdit dopady sankcí, netlačí. Žádné další podrobnosti nebyly známy.
  Ministr bez portfeje odpovědný za rozšíření projektu Janos Suli na dotazy ohledně této zprávy nereagoval.
  Maďarský generální ředitel společnosti Rosatom Central Europe Zalan Bacs zprávu popřel. Realizace projektu Paks 2 bude pokračovat podle harmonogramu a Rosatom plně plní své smluvní závazky vyplývající z rusko-maďarské mezivládní úvěrové dohody, včetně zajištění financování projektu, dodal.

 • 22:37

  Bílý dům tvrdí, že evropští lídři „nediskutovali“ o Bidenových výrocích o Putinovi

  CNN: Americký prezident Joe Biden a představitelé Německa, Itálie, Francie a Velké Británie „neprobírali“ Bidenův víkendový komentář v Polsku, že ruský prezident Vladimir Putin „nemůže zůstat u moci“, řekla v úterý novinářům ředitelka komunikace Bílého domu Kate Bedingfieldová.
  „Nemluvili – hovořila jsem o tom s prezidentem dříve, nemluvili,“ sdělila Bedingfieldová o úterním telefonátu lídrů. „Byli však neuvěřitelně sladění a hovořili o některých klíčových otázkách, na které se zde zaměřujeme, včetně dodávek zbraní na Ukrajinu, včetně zvyšování nákladů na Rusko, pokračování ve zvyšování sankcí, podpory stabilních energetických trhů a samozřejmě stavu diplomatických jednání.“

 • 21:59

  Rusové přeskupují vojska kvůli přesunu sil na východ Ukrajiny, tvrdí Kyjev

   (ČTK) Ruská armáda stahuje některé jednotky z Kyjevské a Černihivské oblasti, uvedl dnes generální štáb ukrajinské armády. Štáb kromě toho zaznamenal přeskupování vojsk s cílem soustředit největší sílu ve směru na města Doněck a Slobožanske na východní Ukrajině a částečné stahování vojáků na běloruské území.

  Informace ukrajinské armády se shodují s dnešními výroky ruských představitelů. Ruské ministerstvo obrany dnes podle BBC ohlásilo, že zásadně omezí bojové aktivity v Kyjevské a Černihivské oblasti v centrální, resp. severní části Ukrajiny, což zopakoval po jednání ruské a ukrajinské delegace v Turecku náměstek ruského ministra obrany Alexandr Fomin. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu dnes během porady s ruskou generalitou řekl, že Rusko se nyní bude moci soustředit na „osvobození“ Donbasu na východní Ukrajině.

  Invazní armáda ale nadále obléhá mimo jiné město Černihiv a útočí v něm na vojenské objekty i civilní cíle, uvedl ukrajinský generální štáb. Starosta Černihivu BBC řekl, že dnešní vyjádření Moskvy ohledně snížení útoků v Černihivské oblasti vítá, ale „jen čas ukáže“, zda Rusové své slovo dodrží.

 • 21:36

  Rusko stahuje některé jednotky od Kyjeva, přesouvá je však jinam, uvedl Pentagon

  (ČTK) Mluvčí Pentagonu John Kirby dnes potvrdil, že od Kyjeva odjíždí malý počet ruských jednotek směrem na sever, Moskva je ale podle USA nestahuje z bojů, nýbrž přesouvá na jiná místa na Ukrajině, kde možná v blízké době chystá velkou ofenzivu. Rusko dnes po rozhovorech s ukrajinskými vyjednávači řeklo, že výrazně omezí své vojenské aktivity v okolí Kyjeva a Černihivu, američtí činitelé však sdělení přijali ostražitě a řekli, že počkají na reálné kroky Moskvy.

 • 21:13

  Biden: „Uvidíme, jestli dodrží to, co navrhují.“

  CNN: Americký prezident Joe Biden v úterý novinářům na otázku, jak reaguje na tvrzení Ruska, že „omezí“ svůj útok na ukrajinské hlavní město Kyjev, odpověděl: „Uvidíme, jestli dodrží to, co navrhují.“ Do té doby, řekl Biden, budou USA „pokračovat v silných sankcích. Budeme i nadále poskytovat ukrajinské armádě podporu pro její schopnost se bránit a budeme i nadále bedlivě sledovat, co se děje.“ Komentáře amerického prezidenta zazněly poté, co se delegace Ruska a Ukrajiny sešly k osobnímu jednání v tureckém Istanbulu. Poradce ruského prezidenta Vladimir Medinskij uvedl, že oznámení plánů na deeskalaci ze strany ruské armády v okolí Kyjeva a Černihova „není příměří“.

 • 20:50

  Lotyšsko po vlivem války na Ukrajině plánuje do roku 2025 dávat na obranu nejméně 2,5 % HDP

  Pod vlivem ruské agrese proti Ukrajině lotyšská vláda rozhodla o zvýšení výdajů na obranu v příštích letech. Do roku 2025 mají stoupnout na 2,5 procenta hrubého domácího produktu (HDP), informovala agentura DPA.

 • 20:35

  Biden se se západními lídry shodli na nutnosti pokračovat v tlaku na Rusko

  Americký prezident Joe Biden a lídři Británie, Francie, Itálie a Německa při dnešní společné telekonferenci potvrdili odhodlání zvyšovat ekonomický tlak na Rusko kvůli jeho invazi na Ukrajinu a nadále poskytovat Ukrajině pomoc, aby se mohla bránit proti ruské armádě. V prohlášení to uvedl Bílý dům. Podle vyjádření německé vlády se shodli na cíli přimět Moskvu ke klidu zbraní a stažení vojsk.

 • 20:14

  Ekonomové se obávají dopadů výpadku ruských energetických dodávek na Německo

  Ekonomové se obávají dalekosáhlých dopadů výpadku ruských energetických dodávek na německou ekonomiku. Hrubý domácí produkt (HDP) by se mohl v následujících 18 měsících snížit až o tři procenta. Pokud by se dodávky ropy a plynu z Ruska zastavily natrvalo, vyžádají si odpovídající změny až deset let. Dnes to podle agentury DPA uvedl německý výzkumný institut DIW. Výpadek by podle něj zároveň s sebou přinesl nárůst inflace až o 2,3 procentního bodu.

 • 20:05

  Blinken uvedl, že USA zatím nevidí náznak pokroku v rozhovorech Kyjeva a Moskvy

  Spojené státy nezaznamenaly žádné náznaky toho, že by diplomatické rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou postupovaly „konstruktivním způsobem“, řekl dnes americký ministr zahraničí Antony Blinken. Ruská prohlášení ohledně toho, že stahuje svoje vojska z některých částí Ukrajiny, by podle něj mohly být pokusem Moskvy „klamat lidi a odvést pozornost“. Podobně se v rozhovoru s agenturou Reuters vyjádřil i nejmenovaný západní činitel, podle nějž Rusko nebere rozhovory vážně a používá je ke hře o čas.

 • 19:57

  Lipavský jednal s Baerbockovou o energetické bezpečnosti a uprchlících

  Evropa může dosáhnout energetické bezpečnosti jen společně a jednotně musí rovněž hledat způsoby, jak odklonem od ruských fosilních surovin zabránit ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi financovat invazi na Ukrajinu. Dnes to v Berlíně při jednání s německou ministryní zahraničí Annalenou Baerbockovou řekl šéf české diplomacie Jan Lipavský. Tématem byli i váleční uprchlíci z Ukrajiny. Česko v této otázce místo přerozdělování uprchlíků podporuje evropskou finanční pomoc zemím, které běžence hostí.

 • 19:46

  Evakuace Mariupolu zatím není možná, uvedl Elysejský palác po hovoru Macrona s Putinem

  Francouzský prezident Emmanuel Macron se při dnešním telefonátu se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem neúspěšně pokusil prosadit příměří pro ostřelovaný ukrajinský Mariupol. Odchod civilistů z Mariupolu v tuto chvíli není možný, sdělil podle agentury Reuters Elysejský palác. Putin podle Paříže slíbil, že o humanitární operaci „bude přemýšlet“.

  Macron představil Putinovi plán evakuace, který Francie připravila společně s Řeckem a Tureckem. Podmínky zahájení humanitární operace v nejbližších dnech na pomoc obyvatelům Mariupolu „nejsou v této fázi splněny“, oznámil Elysejský palác.

 • 19:27

  Nouzový stav bude prodloužen do konce května, schválila to sněmovna

  Nouzový stav vyhlášený v souvislosti s uprchlickou vlnou z Ukrajiny po ruské invazi do této země potrvá do konce května. Vláda Petra Fialy (ODS) jej bude moci o téměř dva měsíce prodloužit, dnes získala potřebný souhlas Sněmovny. Dolní komora prodloužení nouzového stavu schválila hlasy poslanců pětice koaličních stran. Zákonodárci opozičních ANO a SPD žádost kabinetu nepodpořili. O návrhu hnutí ANO na prodloužení stavu nouze o 30 dnů, tedy do začátku května, už dolní komora nehlasovala. Poslanecká debata trvala zhruba devět hodin.

 • 19:25

  Evropské akcie výrazně posílily

  Evropské akcie dnes výrazně posílily. Za jejich růstem stály známky pokroku v mírových rozhovorech mezi Ruskem a Ukrajinou. Například panevropský akciový index STOXX Europe 600 si připsal 1,74 procenta na 462,09 bodu. Nárůst tak zaznamenal již potřetí za sebou, uvedl web ČT24.

 • 19:08

  Ukrajinští vojáci zničili ruské obrněné vozidlo Kamaz Typhoon, to patří mezi nejlepší zbraně ruské armády

  General Staff: Ukrainian troops destroy Russian Kamaz Typhoon armored vehicle.

  Kamaz Typhoon mine resistant ambush protected (MRAP) vehicles are among the Russian military’s best weapons.

  Photo: General Staff of the Armed Forces of Ukraine/Facebook pic.twitter.com/xmBM9Ex5jL

  — The Kyiv Independent (@KyivIndependent) March 29, 2022
 • 18:55

  Ukrajinské děti se učí v pražských školách i v prostorách volnočasových zařízení

  Ukrajinské děti se nyní učí v běžných kolektivech v mateřských (MŠ) a základních školách (ZŠ), ale i v nově vzniklých adaptačních skupinách. Děti, které se svými příbuznými do Prahy utekly z válkou zasažené Ukrajiny, si tam mimo jiné zvykají na pobyt v jiné zemi a osvojují si český jazyk. Kvůli mnohde nedostačujícím kapacitám školních budov v Praze fungují adaptační skupiny třeba v prostorách základních uměleckých škol (ZUŠ) či v dalších volnočasových zařízeních. Vyplývá to z odpovědí zástupců radnic pražských městských částí na dotazy ČTK.

 • 18:26

  Ruská rozvědka měla proniknout do IT systému maďarského resortu zahraničí

  Ruská tajná služba pronikla do interního počítačového systému maďarského ministerstva zahraničí, napsal dnes maďarský investigativní portál Direkt36. Důvěrné informace z něho podle něj mohla bez omezení předávat dál. Resort zahraničí zprávu portálu odmítl jako „lživou kampaň“.

  Hackerský útok se stal letos v lednu a jistý bývalý důstojník tajné služby řekl, že podle informací, které o něm má, šlo jednoznačně o útok hackerů ruských zpravodajských služeb. Maďarské úřady o takových operacích údajně dlouho vědí, protože Rusko na vládní počítačové systémy cíleně a promyšleně útočí už nejméně deset let. Maďarská diplomacie je tak prý pro Moskvu jako „otevřená kniha“. Podle Direkt36 si maďarská vláda veřejně v Moskvě kvůli těmto útokům nestěžovala.

 • 18:02

  Ruský raketový úder zničil sklad paliva v Chmelnické oblasti

  Ruský raketový úder v Chmelnické oblasti zničil tamní sklad paliva. Starosta Starokosťantynivu uvedl, že útok si nevyžádal žádné oběti, ale všechny strategické zásoby paliv a maziv byly zničeny, informoval Kyiv Independent.

 • 17:48

  Ukrajina vyzvala Nepál k zákazu výstupů v nepálských horách ruským lezcům

  Ukrajina požádala Nepál, aby zakázal výstupy ruských horolezců v Himálajích. Ukrajinské velvyslanectví v Dillí v diplomatické nótě adresované nepálské vládě uvedlo, že mnohé mezinárodní sportovní federace zakázaly kvůli ruském vpádu na Ukrajinu účast ruských sportovců v soutěžích. Nepál vydal povolení k výstupům na hory na svém území na letošní jaro devíti Rusům.

 • 17:28

  Podle Johsona by příměří mezi Ukrajinou a Ruskem ke zrušení sankcí nestačilo

  Podle britského premiéra Borise Johnsona by příměří mezi Ukrajinou a Ruskem nebylo pro zrušení britských sankcí dostatečné. Tlak na Vladimira Putina se musí zvyšovat jak prostřednictvím dalších ekonomických sankcí, tak poskytnutím vojenské pomoci, aby Rusko bylo donuceno zcela změnit svůj kurz, uvedla agentura Reuters.

 • 17:06

  Ředitel Červeného kříže vyzval k zajištění bezpečné evakuace civilistů na Ukrajině

  Generální ředitel Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK) Robert Mardini dnes Ukrajinu a Rusko důrazně vyzval, aby se dohodly na zajištění bezpečné evakuace obyvatel z obléhaného Mariuopolu a dalších ukrajinských měst a na umožnění dodávek humanitární pomoci. V rozhovoru s agenturou Reuters Mardini také válčící strany vybídl, aby pracovníkům Červeného kříže povolily návštěvy zajatců a zorganizovaly převoz pozůstatků padlých.

 • 16:59

  Video, na němž ukrajinští vojáci trýzní Rusy, je podle německého Bildu skutečné

  Z analýzy, kterou provedli odborníci oslovení německým deníkem Bild, vyplývá, že video, na němž ukrajinští vojáci týrají ruské zajatce, je autentické. Drastické záběry, na nichž údajní Ukrajinci střílejí do nohou spoutané Rusy, se v neděli rychle rozšířily po sociálních sítích. Zachycené chování, které naplňuje skutkovou podstatu válečného zločinu, ukrajinské vedení označilo za naprosto nepřijatelné a uvedlo, že případ vyšetří. Britská zpravodajská stanice BBC dnes na svých internetových stránkách napsala, že se jí zatím nepodařilo ověřit, zda je video skutečné.

 • 16:48

  Polská vláda schválila zákon, který zakazuje dovoz uhlí z Ruska

  Polská vláda schválila návrh zákona zakazujícího dovoz uhlí z Ruska, oznámil dnes vládní mluvčí Piotr Müller. Polsko dováží asi pětinu uhlí, jež spotřebovává, většina importu pochází právě z Ruska. Polsko patří mezi ty země, které se v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu snaží v Evropské unii prosadit zákaz dovozu energetických surovin z Ruska, nenašlo však pro to dostatečnou podporu.

  „Nemůžeme déle čekat na rozhodnutí Evropské unie,“ řekl Müller.

 • 16:31

  Česko vyhostí dalšího diplomatického pracovníka ruské ambasády

  Jeden diplomatický pracovník ruského velvyslanectví v Praze byl prohlášen za nežádoucí osobu a musí opustit Českou republiku do 72 hodin. Na twitteru to dnes oznámilo ministerstvo zahraničí.

  „Spolu se spojenci snižujeme ruskou zpravodajskou přítomnost v EU,“ uvedla česká diplomacie.

 • 16:23

  Ostravské asistenční centrum od začátku března odbavilo přes 10 tisíc ukrajinských uprchlíků

  Přes 10.000 ukrajinských uprchlíků odbavilo od počátku března Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) v Ostravě. Nabídku zprostředkovat ubytování využilo od začátku března bezmála 3000 lidí. V posledních několika dnech se denní počet nově příchozích pohybuje kolem 200. ČTK to dnes řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela. Právě hasiči mají chod centra na starost.

 • 16:16

  EU poskytne několika zemím včetně Česka vakcíny na očkování ukrajinských dětí

  Evropská unie poskytne Česku, Slovensku a Moldavsku 70.000 vakcín pro očkování dětí ukrajinských uprchlíků. Oznámila to dnes eurokomisařka pro zdravotnictví Stella Kyriakidisová, která s ministry zdravotnictví členských zemí jednala o koordinaci zdravotní pomoci lidem prchajícím před ruskou invazí. EU podle ní vytvoří na hranicích s Ukrajinou přijímací střediska, z nichž budou lidé vyžadující zvláštní péči mířit přímo do států, které mají nejvhodnější kapacity.

 • 16:15

  Belgie vyhostí 21 ruských diplomatů, obvinila je ze špionáže

  Belgie vyhostí 21 ruských diplomatů, viní je ze špionáže a považuje je za hrozbu pro bezpečnost země. Agentuře Reuters to potvrdilo ministerstvo zahraničí Belgie. Všech 21 Rusů působí na ruské ambasádě v Bruselu nebo na konzulátu v Antverpách. První informaci bez uvedení zdroje přinesla agentura Belga.

 • 16:02

  Nizozemsko se chystá vyhostit 17 ruských diplomatů

  Nizozemsko vyhostí 17 zaměstnanců ruské ambasády, považuje je za důstojníky zpravodajských služeb a hrozbu pro bezpečnost země. Na twitteru to dnes oznámil nizozemský ministr zahraničí Wopke Hoekstra. Vláda se tak rozhodla na základě informací od civilní i vojenské zpravodajské a bezpečnostní služby. Podobně v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu postupovaly i další země. Nizozemsko s nimi svůj krok koordinovalo, uvedl ministr.

 • 16:02

  Ropa kvůli pozitivním signálům z mírových rozhovorů ztrácí přes 5 %

  Ropa ztrácí přes pět procent kvůli pozitivním signálům z mírových rozhovorů mezi Ruskem a Ukrajinou. Dolů ji tlačí i nové uzávěry v Číně, které mají omezit šíření koronaviru a mohly by snížit tamní poptávku po palivech.

  Cena severomořské ropy Brent krátce po 15:00 SELČ oslabovala o 5,3 procenta na 106,51 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu ztrácela 5,5 procenta na 100,16 dolaru za barel.

 • 15:51

  Na Ukrajině byl zraněn první český dobrovolník

  Na Ukrajině utrpěl zranění první český dobrovolník, který se tam vydal bojovat, uvedl server Seznam zprávy. Má se jednat o zranění hrudníku a je ošetřován v Kyjevě. Seznam Zprávám to potvrdily dva důvěryhodné zdroje.

 • 15:41

  Rusko do čtvrtka vypracuje konkrétní pravidla pro platby za plyn v rublech

  Rusko do čtvrtka vypracuje pro zahraniční společnosti konkrétní pravidla plateb za dodávky plynu v rublech. Novinářům to řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Podle agentury Reuters to zvyšuje pravděpodobnost přerušení dodávek, protože západní země dosud odmítaly požadavek Moskvy na změnu měny, ve které se za dodávky platí.

  Ruský prezident Vladimir Putin minulý týden nařídil požadovat od „nikoli přátelských“ zemí za dodávky plynu platby v rublech. To posílilo domácí měnu, když předtím klesla na rekordní minimum kvůli sankcím západních zemí vůči Moskvě za invazi na Ukrajinu. Způsobilo to ale také zvýšení evropských cen plynu.

  „Nikdo nebude dodávat plyn zadarmo, to je prostě nemožné, a platit za něj můžete jen v rublech,“ řekl Peskov.

 • 15:22

  Ztráty ruských ozbrojených sil na Ukrajině k 29. březnu

 • 15:17

  Johnson & Johnson nebude do Ruska dodávat kosmetické výrobky

  Americký farmaceutický koncern Johnson & Johnson (J&J) přestane do Ruska dodávat kosmetické výrobky. Zemi ale bude dál zásobovat léky a zdravotnickými potřebami. Firma, která tak podobně jako jiné západní společnosti reaguje na ruskou vojenskou invazi na Ukrajinu, to uvedla ve svém dnešním sdělení. J&J prodává řadu produktů zaměřených na zdraví pleti, krásu a péči o ústní dutinu. Stojí za značkami jako jsou Neutrogena, Aveeno a Listerine.

 • 15:14

  Rusko výrazně omezí vojenské aktivity v okolí Kyjeva a Černihivu

  Rusko výrazně omezí své vojenské aktivity v okolí Kyjeva a Černihivu, oznámil dnes po ukončení mírových rozhovorů mezi delegacemi Kyjeva a Moskvy náměstek ruského ministra obrany Alexandr Fomin. Krok zdůvodnil zlepšením vzájemné důvěry a vytvořením podmínek vhodných pro dosažení dohody, píše agentura TASS.

 • 15:06

  Rusko do čtvrtka vypracuje konkrétní pravidla plateb za plyn v rublech

  Rusko do čtvrtka vypracuje pro zahraniční společnosti konkrétní pravidla pro platby za dodávky plynu v rublech. Novinářům to řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Podle agentury Reuters to zvyšuje pravděpodobnost přerušení dodávek, protože západní země dosud odmítaly požadavek Moskvy na změnu měny, ve které se za dodávky platí.

 • 14:56

  Asistenční centrum pomoci Ukrajině ve Zlíně zaregistrovalo 6739 lidí

  Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) ve Zlíně zaregistrovalo za dobu svého provozu 6739 lidí. Kromě povinné registrace si v zařízení uprchlíci od 3. března vyřizují pobytové povolení, zdravotní pojištění nebo ubytování. O zprostředkování ubytování zažádalo přes 300 uprchlíků, řekl dnes novinářům hejtman Radim Holiš (ANO). Lidí opouštějících Ukrajinu se v regionu ujaly také farnosti, obce nebo dobrovolnické organizace.

 • 14:25

  Šojgu za hlavní cíl ruské operace označil Donbas

  Pokles bojového potenciálu ukrajinských ozbrojených sil umožňuje soustředit pozornost a úsilí na hlavní cíl: osvobození Donbasu, prohlásil ruský ministr obrany Sergej Šojgu během dnešní porady s ruskou generalitou. Ruské ministerstvo obrany následně podle BBC ohlásilo, že zásadně omezí bojové aktivity v Kyjevské a Černihivské oblasti v centrální, resp. severní části země. Tento krok má vytvořit podmínky pro dialog mezi oběma stranami. Vedoucí ruských vyjednávačů Vladimir Medinskij podle TASS prohlásil, že Rusko dělá vstřícné kroky ke snížení eskalace.

 • 14:25

  Jihlava dá na pomoc Ukrajině tři miliony korun

  Jihlava dá na pomoc Ukrajině čelící ruské agresi tři miliony korun. Rozhodli o tom dnes zastupitelé města všemi 37 hlasy. Dva miliony město pošle do sbírky ukrajinského velvyslanectví v Praze určené na nákup obranného materiálu, milion korun poskytne na humanitární účely partnerskému městu Užhorod. V úvodu věnovali zastupitelé minutu ticha obětem války na Ukrajině a lidem, kteří kvůli válce trpí.

 • 14:15

  Decathlon pozastavuje své aktivity v Rusku

  Francouzský prodejce sportovního oblečení a vybavení Decathlon pozastavuje své aktivity v Rusku kvůli problémům s dodávkami. Firma však ve svém prohlášení dodala, že nadále bude podporovat svých 2500 ruských zaměstnanců, z nichž někteří jsou ve společnosti již do roku 2006.

  Decathlon uvedl, že kvůli mezinárodním sankcím má problémy s dodávkami, které mu neumožňují pokračovat v činnosti v Rusku. Musí proto pozastavit provoz svých prodejen.

 • 14:14

  Británie zadržela ruskou luxusní jachtu

  Británie ve svých vodách poprvé zadržela superjachtu, informoval zpravodajský server BBC. Loď za 38 milionů liber (1,1 miliardy korun) patří nejmenovanému ruskému podnikateli. Vlastnictví téměř šedesát metrů dlouhého plavidla Phi, které úřady zablokovaly v rámci sankcí vůči Rusku za jeho invazi na Ukrajinu, je podle vlády záměrně dobře utajené.

 • 14:13

  Ukrajina navrhla Rusku systém záruk, který by mohl vést až k její neutralitě

  Ukrajinská delegace na dnešních vyjednáváních v Istanbulu navrhla ruské straně systém bezpečnostních záruk. Pokud by fungoval, Kyjev odsouhlasí neutrální status Ukrajiny, uvedl podle agentury Reuters jeden z ukrajinských vyjednavačů. Nejprve však podle něj musí na celé Ukrajině zavládnout mír. Podle šéfa ruské delegace byla jednání konstruktivní, návrhy Kyjeva nyní prostuduje ruský prezident Vladimir Putin.

  Posun při dnešním jednání byl podle ukrajinské delegace dostatečný k tomu, aby se Putin setkal se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Podle ruské delegace je setkání na nejvyšší úrovni možné pouze v případě, že dohodu stvrdí ministerstva zahraničí.

 • 14:13

  Zelenskyj opět žádal Dánsko o zpřísnění sankcí vůči Rusku

  Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v dnešním projevu k dánskému parlamentu prostřednictvím videopřenosu zopakoval svou výzvu ke zpřísnění protiruských sankcí, včetně zablokování obchodu, zastavení nákupů ruské ropy a uzavření přístavů pro ruské lodě. Informovala o tom agentura Reuters.

 • 14:12

  Mírová vyjednávání mezi Moskvou a Kyjevem skončila, na výsledky se čeká

  Mírová vyjednání v Istanbulu mezi delegacemi Ruska a Ukrajiny skončila, uvedla podle agentury Reuters ukrajinská ambasáda v Turecku. Moskva i Kyjev dříve uvedly, že od prvních rozhovorů tváří v tvář od začátku tohoto měsíce nečekají průlom. Hovorů se podle Kremlu neoficiálně účastnil i ruský miliardář Roman Abramovič, o jehož zapojení do jednání o příměří v posledních dnech hovořila západní média.

 • 13:37

  Ústecký kraj začne uzavírat smlouvy s ubytovateli

  Pracovní smlouvy s komerčními poskytovateli ubytování uprchlíkům z Ukrajiny uzavře Ústecký kraj buď ještě tento týden nebo na začátku příštího. Řekl to hejtman Jan Schiller (ANO) po dnešním zasedání krizového štábu Ústeckého kraje. Vláda nabízí kompenzační příspěvek ve výši 200 korun na osobu a noc pro obce a kraje, 250 korun pak pro komerční ubytovatele. Poskytovatelé volných míst se mohou obracet na infolinku, kterou kraj v pondělí zřídil.

 • 13:10

  Moskva vyhošťuje deset diplomatů z Pobaltí

  Ruské ministerstvo zahraničí dnes oznámilo vyhoštění celkem deseti diplomatů z Estonska, Litvy a Lotyšska. Jde o odvetu za obdobný krok pobaltských států, které dříve tento měsíc prohlásily za nežádoucí osoby celkem deset pracovníků ruských zastupitelských úřadů.

 • 13:05

  USA a spojenci cílí i na ruské dodavatelské řetězce

  Spojené státy a jejich spojenci plánují nové sankce, které zasáhnou další sektory ruské ekonomiky a důležité dodavatelské řetězce, uvedl dnes náměstek z amerického ministerstva financí Wally Adeyemo. Podle agentury Reuters neupřesnil, kterých odvětví či společností by se připravované rozšíření sankčního režimu mohlo dotknout.

  „Kromě toho, že jsme uvalili sankce na společnosti v sektorech, které podporují škodlivé aktivity Kremlu, také plánujeme kroky s cílem narušit jejich klíčové dodavatelské řetězce,“ uvedl Adeyemo při návštěvě Londýna. V britské metropoli vystoupil v rámci evropské cesty, jejímž cílem je jednat s partnery o posílení a vymáhání sankcí uvalených na ruské subjekty kvůli vpádu ruské armády na Ukrajinu.

 • 12:55

  Česko už udělilo 236 tisíc statutů dočasné ochrany

  „Do včerejšího dne jsme udělili na 236 tisíc statutů dočasné ochrany. Zažíváme největší evropskou migrační vlnu, kterou jsme od druhé světové války vůbec poznali. Za jeden měsíc máme na území České republiky okolo 300 tisíc utečenců, většinou žen a dětí z Ukrajiny,“ řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) během jednání Poslanecké sněmovny.

 • 12:42

  Na Slovensku se vystřídá skupina policistů z ČR pomáhající na hranicích

  Na Slovensku se vystřídají policisté z Česka, kteří pomáhají na hranicích s Ukrajinou při registraci lidí prchajících před ruským útokem. První skupina 80 policistů, která byla na Slovensku zhruba měsíc, dnes jede domů. Nová skupina 50 policistů vyrazí na slovensko-ukrajinskou hranici ve středu. Policie to dnes oznámila na twitteru.

 • 12:39

  Válka vstoupila do nepředvídatelné fáze, řekl bývalý šéf CIA

  Válka na Ukrajině vstoupila do velmi nepředvídatelné fáze a scénářů vývoje bojů je mnoho. Italskému deníku Corriere della Sera to řekl americký generál a bývalý šéf Ústřední zpravodajské služby (CIA) David Petraeus. Klíčové jsou podle něj boje o Mariupol či dodávky zbraní Ukrajině. Zásadní pro obě strany bude schopnost zaručit zásobování, přísun zbraní a nabytí nových vojenských kompetencí, tvrdí americký generál v dnešním rozhovoru.

  Podle Petraeuse nyní nelze vyloučit žádný scénář bojů, od zdlouhavého krvavého konfliktu až po možnost, že jedna z bojujících stran získá zásadní převahu. Americký generál se domnívá, že je nyní „o něco málo pravděpodobnější“, že výhodu získají Ukrajinci. V bojích ukázali odhodlanost, iniciativu a kreativitu. „Ale nebylo by opatrné vyloučit, že se Rusko poučí z velkého množství chyb, jež se dopustilo ve všech oblastech,“ uvedl Petraeus s tím, že by se ruským jednotkám mohlo podařit narušit ukrajinskou obranu.

  Podle amerického generála bude pro obě strany zásadní schopnost „zaručit zásobování a přísun zbraní, najít náhradu za ztráty a nabýt nové dovednosti“. Nový impulz ruské invazi by mohlo dát dobytí Mariupolu, díky čemuž by Rusko mohlo výrazně zlepšit zásobování svých jednotek. Úspěch by navíc mohl zvýšit bojové naladění ruských vojáků a uvolnit řadu jednotek.

 • 12:21

  Starosta Lvova říká, že válka bude pokračovat až do konce léta

  Andriy Sadovyi řekl v rozhovoru pro Ukrajinska Pravda, že ve Lvově nezůstaly žádné aktivní vojenské objekty, takže „pokud Rusové zaútočí na naše město, budou útočit pouze na civilní objekty a civilisty“.

  ⚡️Lviv mayor thinks war will continue 'in one form or another' till end of summer.

  Andriy Sadovyi said in an interview with Ukrainska Pravda that there are no active military sites left in Lviv, so "if Russians attack our city, they attack only civilian sites and civilians."

  — The Kyiv Independent (@KyivIndependent) March 29, 2022

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]