ON-LINE: Na frontě je to peklo. Situace je horší než na začátku války, hlásí Ukrajinci

4 měsíce starý 164

Na východě i na jihu Ukrajiny stále pokračují tvrdé boje. Ukrajinci vytlačují agresora z Charkovské oblasti. Rusové pro změnu pokračují v masivní ofenzívě na území Donbasu.

Ukrajinská poslankyně Oleksandra Ustinová vzkázala, že „na frontě je nyní peklo“. „Stále ztrácíme mnohem více mužů, než tomu bylo na začátku války,“ uvedla s tím, že situace na bojišti je stále horší. Vyzvala USA, aby Ukrajině poskytly systémy protivzdušné obrany a stíhačky, píše americká CNN.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém projevu znovu mluvil o nesmyslnosti ruské invaze. „Proč to všechno? Aby v dočasně obsazeném Heničesku měl ještě chvíli stát Leninův pomník? Žádný jiný výsledek není a nebude,“ prohlásil.

Poslanec ruského parlamentu Olega Mozorov údajně navrhl, aby se Rusko po Ukrajině zaměřilo na „denacifikaci“ také v Polsku. Informoval o tom zpravodajský portál Visegrád 24.

Ruská energetická společnost Inter RAO od soboty 01:00 místního času (páteční půlnoci SELČ) přestane dodávat do Finska elektřinu. Problémy s nedostatkem nicméně nehrozí, Finsko odebírá z Ruska jen asi deset procent své spotřeby.

Referendum o připojení gruzínské separatistické oblasti Jižní Osetie k Rusku se bude konat 17. července, rozhodl vůdce Anatolij Bibilov.

Zdroj