ON-LINE: Na Smíchově se otevře další očkovací místo bez registrace

4 měsíce starý 18

6:05 - V Praze se v obchodním centru na Smíchově v pondělí otevře třetí místo, kam mohou dorazit zájemci o očkování proti covidu-19 bez předchozí registrace, se dnes otevře v Praze v obchodním centru na Smíchově. V hlavním městě od minulého týdne fungují dvě obdobná místa v nákupním centru na Chodově a na hlavním nádraží, tuto středu je v plánu otevření míst bez objednání také v nákupních centrech Karolina v Ostravě a Olympia v Brně.

6:01 - V Anglii se ode dneška zmírňuje řada protikoronavirových opatření, navzdory tomu, že se v zemi v posledních dnech opakovaně registrují vysoké počty nově nakažených. Nošení roušek již nebude povinné a nebude nijak omezován počet lidí, kteří se mohou setkat.

Přestože nošení roušek v Anglii již nebude stanovené zákonem, vláda ho dál doporučuje v uzavřených prostorech. Některé obchody a dopravní prostředky budou roušky dál vyžadovat, povinné mají výt v londýnské dopravě. Svateb, pohřbů, koncertů, divadelních představení, sportovních událostí nebo bohoslužeb se může zúčastnit libovolný počet lidí a mohou se také otevřít noční kluby. Nebudou již nijak omezovány návštěvy blízkých v domovech pro seniory.

5:57 - Ve Skotsku bude dál platit povinnost nošení roušek v dopravě i v obchodech a restaurace budou muset dál zavírat nejpozději o půlnoci. Zvyšuje se však počet účastníků kulturních a sportovních událostí. Svateb a pohřbů se nově bude moci zúčastnit 200 lidí. Zvyšuje se také počet lidí z různých domácností, kteří se mohou setkávat uvnitř i venku.

5:52 - Počínaje pondělkem musejí organizátoři hlásit veškeré plánované akce nad tisíc účastníků příslušné krajské hygienické stanici. Vláda o tom rozhodla minulý týden v souvislosti se šířením koronaviru mezi mladší generací. Změna má přispět k lepší kontrole dodržování pravidel konání akcí, mezi které patří zejména dokládání bezinfekčnosti. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) je uvedená povinnost pro akce konané do 22. července bezodkladná, u pozdějších musejí organizátoři záměr hlásit nejpozději pět dní předem.

5:47 - Podnikatelé mohou dnes naposledy žádat o podporu z první výzvy programu COVID Nepokryté náklady. Příjem žádostí ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) zahájilo 19. dubna. Podpora se týká období 1. ledna až 31. března. Maximální výše dotace na jednoho žadatele činí 40 milionů korun. Příspěvek za duben a květen mohou podnikatelé získat ve druhé výzvě programu, do které se mohou hlásit od 28. června. Příjem skončí 13. září.
V programu COVID Nepokryté náklady stát žadatelům s propadem obratu za rozhodné období alespoň o 50 procent poskytne dotaci na 60 procent nepokrytých nákladů. Provozům s majetkovou účastí státu nebo územního samosprávného celku se týká pomoc 40 procent nákladů.

Zdroj