ON-LINE: Okupanti na jihu dezertují. Ruské velení na ně posílá Čečence, tvrdí Ukrajinci

1 měsíc starý 16

U ruského velitelského stanoviště v Melitopolu došlo k výbuchu. Okupantům prý „hoří země pod nohama“. „V nepřátelském doupěti v centru Melitopolu se ozval silný výbuch,“ napsal starosta Melitopolu, uvedl web Unian.

Rusové se v případě ofenzivy na Donbase potýkají s mnoha problémy. Kromě poměrně pomalého postupu je prý trápí i nejednotnost okupačních sil. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) kolují rozpory především mezi dvěma loutkovými republikami.

Některé jednotky samozvané Luhanské lidové republiky údajně odmítly pokračovat v bojích s ukrajinskou armádou v Doněcké oblasti, na jejímž území působí Doněcká lidová republika. Institut navíc informoval, že by okupanti v Chersonu a jeho okolí měli dezertovat. Rusové tak do oblasti posílají Čečence, aby situaci uklidnili.

Nadále však pokračuje ruské ostřelování ukrajinského území. Po útoku na obytný dům v Charkově starosta hlásí minimálně sedm obětí, dalších sedmnáct lidí se zranilo.

Ukrajina také pokračuje v ničení ruských cílů na jihu země. Ruské tajné služby rovněž tvrdí, že Ukrajinci vyhodili do povětří šest stožárů vysokého napětí v Kurské oblasti v západní části Ruska.

„Pokud by Kyjev předem varoval ukrajinské občany před možností ruské invaze, rozšířila by se na Ukrajině panika a Rusko by zemi ovládlo v řádu dní,“ uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru s deníkem The Washington Post. Stejně tak americký prezident Joe Biden byl podle médií o ruském plánu zaútočit na Ukrajinu informován již v říjnu.

Zdroj