ON-LINE: Ovčáčkovy žalmy za Zemana? Hradní mluvčí se definitivně zbláznil, říká Flegr

3 měsíce starý 34

Zeman je od neděle hospitalizován v ÚVN. Kvůli tomu média i politici spekulují o schopnosti prezidenta vykonávat svůj úřad. Senát chce proto Kancelář prezidenta republiky požádat o prognózy zdravotního stavu prezidenta. Podle dřívějšího vyjádření mluvčího Ovčáčka hospitalizace v ÚVN neohrožuje povolební vyjednávání ani ústavní situaci.

Na Zemanovi také stojí další vývoj povolebních jednání. Podle premiéra Andreje Babiše prezident potvrdil, že ho jako předsedu nejsilnější strany osloví s pověřením k sestavení vlády. „Když jsem o tom v neděli mluvil s panem prezidentem, řekl, že když nastane ta chvíle, osloví mě. Opakovaně říkal, že mě pověří sestavením vlády. A je na mně, jestli pověření přijmu, nebo ne,“ řekl Babiš v úterý novinářům.

Kdy se po volbách sejde s prezidentem Milošem Zemanem vítězná koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL), zatím není jasné. „Je nevkusné, abychom mu stanovovali deadline,“ řekl na tiskové konferenci po jednání poslaneckého klubu ODS jeho předseda Zbyněk Stanjura. Koalice podle něj počká, až se hlavě státu udělá lépe. Pak bude chtít, aby předsedu ODS Petra Fialu Zeman pověřil sestavením vlády.

Zdroj