ON-LINE: PES je na 56 bodech, nejníž od října

4 měsíce starý 14

7:57 - Rizikové skóre protiepidemického systému PES kleslo k sobotě na 56 bodů ze sta možných. Je to nejnižší hodnota od začátku loňského října, před vypuknutím podzimní vlny epidemie koronaviru. Index tak odpovídá třetímu z pěti stupňů pohotovosti.

O dvě setiny se snížilo i reprodukční číslo ukazující šíření epidemie, které je nyní 0,79. Níž bylo naposledy 18. ledna. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Systém PES, kterým se dříve vláda řídila při vyhlašování opatření proti šíření koronaviru, se před Velikonocemi dočká změn.

6:27 - Pandemie poznamená akci Ukliďme Česko, při níž dobrovolníci uklízejí po zimě města, vesnice a přírodu. Kvůli současným opatřením to tentokrát nebudou hromadné akce, ale jen individuální nebo rodinné. Lidé se navíc mohou pohybovat jen v okrese svého bydliště, na který je nyní omezen pohyb obyvatel.

Místní organizátoři pro dobrovolníky připravili takzvané pytlomaty, kde najdou pytle na odpad a mapku, kde je třeba nejvíce uklidit a kde nechat sesbíraný odpad. V mapě úklidů jsou evidovány stovky takových míst.

6:20 - Brazílie v pátek ohlásila 3650 nových úmrtí spojených s nemocí covid-19. To je doposud nejvyšší počet za jeden den, napsala agentura Reuters. Údaje ministerstva zdravotnictví také ukázaly 84 245 nových případů nákazy koronavirem. To představuje pokles z rekordních 100 158 případů ve čtvrtek.

V Brazílii, která je největší zemí v Latinské Americe, již v souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo přes 300 000 lidí. To je druhý nejvyšší počet za Spojenými státy.

Zdroj