ON-LINE: Počet civilních obětí v Kramatorsku roste. Ukrajinci okupantům odpověděli raketami

1 den starý 8

Putin přicestoval na poloostrov Krym. „Viditelně kulhající Putin na okupovaném Krymu. Podle ruských zdrojů přijel do Sevastopolu ‚oslavit‘ výročí anexe. Ta bude mimochodem jednou z položek na seznamu Putinových obvinění před soudem v Haagu,“ napsal na Twitteru poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Geraščenko. Následně ruský prezident navštívil také okupované ukrajinské město Mariupol. Do strategického přístavu, který Rusko po tuhých bojích ovládlo loni v květnu, přiletěl vrtulníkem. Putin podle agentury TASS zavítal také do Rostova na Donu na jihozápadě Ruska, kde se setkal s náčelníkem generálního štábu Valerijem Gerasimovem, který velí ruským silám na Ukrajině.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ruský kamikaze dron zničil československého „Upíra“. Z raketometu zbyla jen ohnivá koule

Nejméně dva lidé přišli o život a devět dalších utrpělo zranění při ruském ostřelování východoukrajinského města Kramatorsk, oznámil šéf doněcké oblastní správy Pavlo Kyrylenko. Rusové podle něj při ostřelování použili kazetovou munici, vystřelovanou z raketometů. Zasáhli park a pohřebnictví, poškodili asi deset domů, uvádí list Ukrajinska pravda.

Ukrajinci okupantům odpověděli raketami. „Během uplynulého dne letectvo obranných sil provedlo deset úderů na oblasti soustředění personálu a vojenské techniky okupantů. Zároveň byl sestřelen bezpilotní letoun Šáhed-136 a naše raketové a dělostřelecké jednotky zasáhly sedm oblastí soustředění nepřítele,“ informoval na svém Facebooku ukrajinský generální štáb.

Zatykač na Putina

Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu v pátek vydal zatykač na Putina a zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí Marii Lvovou-Bělovou. Tribunál zahájil jejich stíhání kvůli únosům ukrajinských dětí z okupovaných území do Ruska. Pro Moskvu však dle mluvčí ruského ministerstva zahraničí Mariji Zacharovové rozhodnutí soudu „nemá žádný význam“, protože země není součástí Římského statutu, na základě kterého mezinárodní tribunál vznikl.

Vydání zatykače na ruského prezidenta je podle americké hlavy státu Joea Bidena oprávněné. Šéf Kremlu spáchal válečné zločiny, míní. Podobně reagoval také jeho ukrajinský protějšek Volodymyr Zelenskyj. Rozhodnutí soudu vítá i český ministr zahraničních věcí Jan Lipavský.

Zdroj