ON-LINE: Počet nově nakažených v Německu už neroste

1 týden starý 3

6:22 - V Německu za poslední den přibylo 20 407 nových případů nákazy koronavirem, informoval Institut Roberta Kocha (RKI). To je o skoro 4000 méně než před týdnem, ale RKI vychází z toho, že se během Velikonoc nechalo otestovat méně lidí a také není vyloučené, že mu část hygienických stanic nepředala data za některé dny. K dnešku připadá v týdenním úhrnu 105,7 nově nakažených na 100 000 obyvatel, ve středu to bylo 110,1. Sedmidenní reprodukční číslo v Německu momentálně činí 0,76, předchozí den bylo na hodnotě 0,81.
Od začátku současné pandemie se v Německu, které má 83 milionů obyvatel, koronavirem nakazilo asi 2,93 milionu lidí, 77 707 z nich zemřelo. Během středy stoupl počet obětí o 306.

6:15 - Kanadská provincie Ontario vyhlásila ve středu měsíční lockdown kvůli epidemii koronaviru. Šíří se v ní britská mutace B117. Počet hospitalizovaných na JIP je vyšší než za předchozí vlny a stále stoupá. Hrozí vyčerpání kapacit lůžek intenzivní péče. Původně si přitom plánovalo, že se příští týden stávající omezení naopak uvolní.

6:09 - Německo bude nadále dodržovat doporučení nepoužívat vakcínu proti nemoci covid-19 od společnosti AstraZeneca pro lidi mladší 60 let. Ve středu se na tom shodli německý ministr zdravotnictví Jens Spahn a zemští šéfové resortů zdravotnictví. O tom, jak postupovat s druhým očkováním lidí mladších 60 let, kteří jako první várku dostali AstraZeneku, chce Spahn příští týden v úterý jednat s očkovací komisí Stiko.

Komise, která působí při Institutu Roberta Kocha (RKI), což je německý úřad pro prevenci a potírání nemocí, před týdnem doporučila používat AstraZeneku jen pro starší 60 let. Důvodem je několik desítek případů mozkové žilní trombózy u mladších očkovaných tímto preparátem. Kancléřka Angela Merkelová se následně se spolkovými zeměmi dohodla na tom, že toto doporučení bude Německo respektovat.

6:02 - Kubánská vláda oznámila kvůli zhoršující se epidemické situaci přísnější opatření, která mají zahrnovat i označování domů, v nichž žijí lidé v karanténě. Kuba nyní zažívá nejhorší vlnu epidemie covidu-19. Zatímco loni v zemi přibývaly denně maximálně desítky nových případů nákazy koronavirem, od začátku roku to byly stovky a poslední týden evidují přes tisíc nově nakažených denně.
Kubánská vláda označila epidemickou situaci v zemi za „alarmující”. „V příštích hodinách vyhlásíme drastická opatření,” napsal na Twitteru kubánský prezident Miguel Díaz-Canel. Nová opatření mají zahrnovat omezení cestování mezi regiony se špatnou epidemickou situací, větší kontroly dodržování už zavedených pravidel či důslednější udělování pokut i rodičům, jejichž děti na ulicích běhají bez roušek a nedodržují bezpečnou vzdálenost. Detaily k označování domů s lidmi v karanténě vláda neuvedla. Vláda nezmínila, že k šíření nákazy přispívají i dlouhé fronty, které Kubánci stojí před obchody se základním zbožím, jehož je mnohde v zemi nedostatek.

Zdroj