ON-LINE: Pokračuje soud ke kauze Čapí hnízdo. Na programu je výslech soudních znalců

5 měsíce starý 68

Andrej Babiš (ANO) v soudní síni jako obžalovaný v kauze Čapí hnízdo | FOTO: ČTK / Vondrouš Roman

V pondělí pokračuje soudní projednávání kauzy Čapí hnízdo, ve které čelí obžalobě bývalý premiér a kandidát na prezidenta Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová. Na programu má výslech znalců, po nich by měly přijít na řadu doplňující výslechy obžalovaných. Soud by měl také vyslechnout znalce z oboru psychologie a psychiatrie, kteří se vyjádří k duševnímu stavu Babišova syna Andreje Babiše mladšího.

Soud na počátku prosince obdržel dva posudky – jeden z odvětví psychiatrie a psychologie, druhý z oboru písmoznalectví. V prvním posudku se měli znalci vyjádřit k duševnímu stavu Andreje Babiše mladšího, který u soudu vypovídal v září. V druhém posudku by se měl znalec Aleš Čulík vyjádřit k tomu, zda podpisy na listinách k převodu akcií firmy Farma Čapí hnízdo patří obžalovanému Babišovi.

Státní zástupce tvrdí, že Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo ze svého holdingu Agrofert a prodej akcií svým dětem a partnerce. Podle státního zástupce to udělal proto, aby farma zdánlivě splňovala podmínky pro získání padesátimilionové dotace pro malé a střední podniky. Nagyová podle obžaloby úspěšnou žádost o dotaci podala. Babiš i Nagyová vinu odmítají. Hlavní líčení je nařízené do čtvrtka, pokud bude během týdne ukončeno dokazování, mohly by strany začít přednášet závěrečné řeči.

 • 08:59

  Na programu jsou výslechy soudních znalců

  Soudce Šott si v pondělí vyslechne hned tři znalecké výpovědi. Dvě se budou věnovat zdraví premiérova syna Andreje Babiše mladšího. Jedna měla posoudit jeho podpis na akcii farmy Čapí hnízdo. Po nich by měly přijít na řadu doplňující výslechy obžalovaných.

 • 08:54

  Bývalý premiér Andrej Babiš dorazil k soudu

  Bývalý premiér a kandidát na prezidenta Andrej Babiš dorazil se svými právníky k soudu. „Posudky jsem četl, ale nejsem schopen se k nim vyjádřit,“ řekl před soudní síní. Na místě už je také státní obhájce Jaroslav Šaroch. Projednávání začne zhruba v devět hodin.

  Pokračuje soudní projednávání kauzy Čapí hnízdo, ve které čelí obžalobě bývalý premiér a kandidát na prezidenta @AndrejBabis a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová. Na programu je výslech znalců, po nich by měly přijít na řadu doplňující výslechy obžalovaných. @FORUM_24 pic.twitter.com/Q0QCWQQClL

  — Vojtěch Laštůvka (@vojtechlastuvka) December 19, 2022

Zdroj