ON-LINE: Potopení křižníku Moskva nepřežily desítky vojáků. Ukrajina je blíž vstupu do EU

5 měsíce starý 34

Na 40 ruských vojáků zahynulo a desítky dalších se pohřešují či utrpěly zranění při potopení ruského křižníku Moskva. Podle webu BBC News to napsal nezávislý ruský list Novaja Gazeta Europe s odvoláním na matku jednoho z námořníků. Ruské úřady žádnou oběť neoznámily a tvrdí, že celá asi 500členná posádka je naživu.

Ukrajina vyplnila dotazník, který by se měl stát výchozím bodem pro rozhodování Evropské unie o členství Kyjeva v EU. Podle agentury Reuters o tom informoval zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Ihor Žovkva.

V ukrajinském městě Charkov byla stržena busta sovětského vojenského velitele a hrdiny druhé světové války maršála Georgije Žukova.

Poprvé od začátku války na Ukrajině přišlo do země více lidí z Polska, než jich odešlo. Stále více lidí se vrací, buď na návštěvu příbuzných, nebo zpět do svých domovů. Podle údajů polské pohraniční služby překročilo v sobotu hranice na Ukrajinu 22 tisíc lidí, zatímco 19 200 ji opustilo.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj stanici CNN řekl, že jednal přímo s francouzským protějškem Macronem a pozval ho na Ukrajinu, aby pochopil, že to, co se v zemi děje, není válka, ale genocida. „Až přijede a uvidí, tak jsem si jistý, že to pochopí,“ řekl Zelenskyj. Podle něj je francouzský prezident zdrženlivější také z toho důvodu, že chce, aby se Rusko zapojilo do jednání o míru.

Zdroj